Home / Anne Çocuk / Çocuk ve hayvan ilişkisi

Çocuk ve hayvan ilişkisi

İnsan ve hayvan, İkisinin de ortak noktası sevgi. Sevgi ile büyürler, sevgi ile anlayış kazanırlar. Çocuklar, çocuklarımız, Bir sözümüzü kendilerine görev edinen, nasıl öğrettiysek onu öylece kabullenen, davranışlarına oturtturan. Kavga ile büyürsek kavgacı, anlayış ile büyütürsek anlayışlı. Ne taraftan güneş alırsa o tarafa yönelen bir çiçek gibi. Küçük yaşta oturtturulursa daha kolay olur bazı şeyler.

Mesela sorumluluk duygusu, paylaşmayı öğrenebilme, karşılıksız sevme, dost olabilme… Bunlar çocuklarımıza sözlerimizle çok da aşılaya bileceğimiz şeyler değil, farkında olmadan onları bu yönlerde eğitebiliriz. Mesela bir evcil hayvan armağan ederek, Çünkü çocukların küçük yaşları en cesur zamanlarıdır. Korkusuzca sokağa atlayabilecek, korkusuzca bir hayvana dokunabilecek, tüm sevgisini onlarla paylaşabilecek cesareti bulurlar kendilerinde.

Bu cesur anlarında hayvanları onlardan uzakta tutmazsak; onlardan korkmamaları gerektiğini, onlarında bir canlı olduğunu, yemeğe, suya, sevgiye, ilgiye ihtiyacını olduğunu unutmayacaklar. Biz hayvanlardan korkarsak, onlarda bizden korkar. Oysa birlik içinde her şeyimizi paylaşarak yaşamak varken. Tüm heyecanlarımızı istediğimiz zaman paylaşabileceğimiz dostlarımızın olması sizce de çok güzel değil mi? Üstelik hiç karşılık beklemeden, kıskanmadan…

Çocuklarımızın evcil hayvanlar ile bağını kuvvetlendirdiğimiz zaman aslında farkında olmadan diğer hayvanlara karşı da merhametli olmasını sağlıyoruz. Onların da birer canlı olduğunu her zaman akıllarında bulunduruyorlar. Bilinçli birer bireyler olup, çevrelerindeki eşlerini dostlarını da bilinçlendiriyorlar. Bilinçli ve diğer canlılara saygılı bir çocuk yetiştirmek kim istemez ki?

Annesi babası çalışan nice çocuk var, mesela bu çocukların yalnızlığını bir evcil hayvan unutturabilir. Onunla vakit geçirirken zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, canı sıkılmaz ve kafasında annesinin ve babasının yanında olmadığını kurup, kendisini yalnız hissetmez, üzülmez. Bu açıdan bir evcil hayvan çocuklarımızın psikolojisi açısından da çok önemlidir.

Çocuklar kendilerinden sonra doğan kardeşlerini genelde istemezler. Ailemin sevgisi ona yönelecek, artık beni sevmeyecekler tarzı fikirlere kapılırlar. Ama küçük yaşta bir evcil hayvan sayesinde sevgiyi paylaşmanın tadına varmış olurlarsa bu duruma üzülmeyi bırakın, belki de sevinecekler bile. Çünkü birlikte yeni şeyler paylaşacağı bir arkadaş olarak görecekler kardeşlerini de.

Soğuk kış günlerinde dışarıda aç, susuz dolaşan hayvanlarımızı düşününce içi cız etmeyen çocuklar yetiştirmek istemiyorsanız, çocuklarınızı hayvan sevgisi ile büyütün. İnanın hem siz, hem de çocuğunuz fayda sağlayacak. En önemlisi de onlarında bir canlı olduğunu unutmadığımız bir dünya oluşturacağız. Sevgi paylaştıkça çoğalır demişler, sevgimizi esirgemeyelim. İnsanının sadece, iki ayağı, iki eli olan, konuşabilen ve hem yüzümüze gülüp hem de aklından türlü cinlikler düşünen canlılarla dost olamayacağını, onlara öğretelim…

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super