Ev / Anne Çocuk / Çocukların kullandığı renkler ve anlamları

Çocukların kullandığı renkler ve anlamları

Çocukların kullandığı renkler ve anlamları

Farkında olmasak da çocukların çizdiği resimlerdeki karakterler ve renkler iç dünyasını yansıtıyor. Kendi iç dünyalarındaki yaşadıklarının dışa yansımasıdır. okuma yazma henüz bilmeyen çocuklarımızın kendilerini ifade etme biçimidir renkler ve karakterler.

Çocuklar 2 yaşından itibaren ellerine kalem geçtiği andan itibaren karalama yapmaya başlarlar. yaptıkları bu karalamalar biz büyükler tarafından bir anlam verilmese bile çocuklarımızın anlatmakta olduğu sıkıntıları , sevinçleri , kişileri , ilişkileri yansıtmaktadır. birde bu çizimlerin renk boyutlarına bakıcak olursak ;

Yeşil renkle çok çizim yapan bir çocuk kendisine güveni tam olan uyumlu bir çocuğu ifade eder ve yaşıtlarına göre daha olgundur. mavi rengi kullanana çocuklar, duygularına hakim olabilen çocuklardır. ailesi tarafından değer verilen sevilen çocukların tercihi ise sarıdan yanadır. mor renk ise anne ve babanın destek ve güvenine ihtiyaç duyan çocuklardır. kahverengi kullanan çocuklar ise kendini korunmaya ihtiyacı olduğunu düşünen çocukları ifade eder. siyah renk ise karamsarlığı ifade eder. dikkat ettiğiniz gibi renk tonları koyulaştıkça çocuklarımızın iç dünyalarındaki sıkıntılarda o kadar karamsarlaşabiliyor.

Cinsiyet ile renk seçimleri arasında da bir ilişki vardır. araştırmalara göre kız çocuklarının genellikle pembe , mor , lila gibi renkleri kullandıkları ise erkeklerin ise mavi siyah ve koyu renkleri tercih ettikleri gözlemlenmektedir. çocuklarımızın çizdikleri renkleri karakterleri dikkatle gözlemekte fayda vardır. çünkü çocukların psikolojik durumlarını belirler ve duygusal tepkilerini ölçmemizde bize yardımcı olabilir. çocuklar genelde duygularını gizlemeyi terci ettiklerinden biz anne ve babaların üstüne düşen yaptıkları resimlerin renklerine önem vermeliyiz.

Çocukların resimlerde kullandıkları renkler fiziksel özelliklerinizi de yansıtabilir. çocuklar renkleri hayatlarının her alanında görmek isterler. bu nedenle kendileri için alışveriş yapıldığı zaman bırakın kendi renklerine kendileri karar versinler. siz anne baba olarak seçtiğiniz renklere bağımlı kalmalarına izin vermeyin. kendine güvenen kendi kararlarını alabilen özgüveni yüksek çocuklar yetiştirebilmek için bu tarz ufak sorumluluklarla işe başlayabilirsiniz.

Çocuklar dış uyaranlara bizden daha fazla duyarlıdırlar. çünkü dünya onlar için yenidir. etraflarındaki her şeye gereğinden fazla dikkat ederek keşfetmeye çalışırlar. renkli ve hareketli nesneler onlar için merak uyandırır. dış dünyaya bu kadar ilgili olan çocuklara

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir