Ev / Dekorasyon / Bahçelerde sonbahar bakımı nasıl yapılır?

Bahçelerde sonbahar bakımı nasıl yapılır?

Bahçelerde sonbahar bakımı nasıl yapılır?

Sonbahar mevsimi geride bırakmış bulunmaktayız. Bu mevsimde ağaçların çıplak kaldığını hepimiz biliyoruz. Peki, bahçesi olan ve bahçeye meraklı olan insanlarımız neler yapmalılar, bunlardan bahsedecek olursak; Bahçelerde sonbahar bakımı düzenli olarak yağan yağmurlar sebebiyle toprak nemli duruma geldiği için bu mevsim dikim çalışmaları açısından oldukça iyi bir mevsimdir.

Örneğin; bu mevsimde bahçenize renk katabilecek gül bitkisini ilk toprak donundan önce dikebilirsiniz. Aynı şekilde soğan bitkisini de çiçeklerinin gözünüzü kamaştırmasını istiyorsak bu mevsimde dikmeyi tercih edebiliriz. Bu mevsimde bahçemize dikilecek olan sebzeleri de sayacak olursak; Karnabahar, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası, lahana, marul, havuç ve maydanoz sebzelerini sayabiliriz.

Özellikle yeni dikilen fidanların da sulanmaya muhtaç olduğunu unutmamalıyız. Bunlardan farklı olarak bahçemizdeki ağaçlar ve çalılar varsa bunların kökleri yere doğru eğilir ve zayıflamaya başlarlar. Bunları engellemek için boyutlarının yaklaşık olarak dörtte birini kesebiliriz. Çimler kısmına da gelecek olursak çimler öncelikle tırmık aletiyle dökülen yapraklardan temizlenir.

Bu işlemle hem görüntü olarak bahçemizi temizlemiş olup hem de çimlerin boğaz kısmında biriken mantarı hastalıklara sebep olan kısım temizlenmiş olur. Soğuk ve donlu kış mevsimi başlamadan önce çimlerimize iyi bakmamız gerekmektedir. Çimler yeterince ilgi ve bakım görmezse hemen küser ve sararıp solmaya başlarlar. Çimlerimize sonbahar gübresini kullanıp onun daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlayabiliriz. Bahçemizi haşere ve mikroplara karşı ilaçlamamız onların sağlığı açısından son derece önemlidir.

Bahçelerde sonbahar bakımı bu saydıklarımızla yeterli değildir. Ayrıca bahçemizin etrafını kaplayan çitlerimiz varsa nem artacağından dolayı budanmalıdır. Çitlerin üzerine uzanan tüm ağaç yaprakları ve dalları temizlenmelidir. Eğer temizlemezsek yeterince güneş ve hava alamayacağı için küflenme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Sonuç olarak bahçemizin göze hoş gelmesi ve sebze ve meyvelerimizin daha organik ortamda yetişmesi için bahçemizi sadece sonbahar mevsiminde değil diğer mevsimlerde de bakımını eksiksiz ve tam olarak yerine getirmemiz gereklidir. Bu konularda gerekli araştırmaları ve özellikle çiftçilerimizin tecrübelerinden faydalanarak hareket etmemizde yarar vardır.

hakkında blogyeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir