Ev / Diğer / Çalıntı Telefon Nasıl Bulunur?

Çalıntı Telefon Nasıl Bulunur?

Çalıntı Telefon Nasıl Bulunur?

İstediğimiz telefonlar bütçemize uygun olmayabilir. Biz de ikinci el veya seyyar satıcıdan telefon alabiliriz. Fakat bu tarz yerlerden telefon alırken çok dikkatli olmalı satan kişinin tüm bilgilerini elimizde bulundurmalıyız.
Satılan telefonun faturasını istemeli yoksa satış belgesi verip veremeyeceğini sormalıyız. Kimliğini isteyip kimlik bilgilerini kontrol etmeliyiz. Kimlikte soğuk damga yoksa kimliğin sahte olma ihtimali yüksektir. Satıcıyla iletişim kurabileceğimiz bir telefon numarası istemeliyiz.

Peki çalıntı telefon nasıl bulunur? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK sayesinde bu sorun kolaylıkla hallolabiliyor. Kalıp telefon bildirimi yapılırsa telefonun haberleşme yetisine el konuluyor. Kaybedildiği GSM operatörüne bildiriliyor. Cihazı bulamıyor fakat bir yerde cihaz bulunduğunda cihazın IMEI sorgusu yapılarak sorgu sonucuna göre cihaz sahibine veriliyor. Teknolojik ürün alırken dikkatli olmalı özellikle telefon ve tabletler konusunda daha hassas davranmalıyız. Ürünleri güvenilir yerlerden satın almalı bütün faturaların eksiksiz olmasına dikkat etmeliyiz. Bilmediğimiz yerlerden telefon alırsak çalıntı çıkması halinde polisle başımız belaya girebilir. Bu yüzden tekrar söylemek zorundayım güvenmediğiniz yerlerden telefon almayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir