Home / Diyet / Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Baş ağrısı günümüzde milyonlarca insanın şikayetlerinden biridir. Hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen baş ağrısının nedenlerini stres, yorgunluk ve uykusuzluk diye sıralayabiliriz.

Baş ağrısını önlemeye farklı bir perspektiften bakacak olursak, tükettiğimiz yiyecek ve içecekler bu konuda önemli bir rol oynar. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler; Kahve, salata, muz, baharatlı gıdalar, susam, karpuz, badem, yoğurt, ekmek, ıspanak, patates ve son olaraktan mantar.

Günde bir fincan kahveyle baş ağrınızı hafifletebilir, magnezyum bakımından zengin olan muz ile de kan damarlarınızı açabilirsiniz. Mevsimsel alerji veya grip nedeniyle baş ağrısı çekiyorsanız, baharatlı gıdaları tercih edebilirken, Potasyum bakımından zengin olan patates ile baş ağrınıza karşı etkili sonuçlar alabilirsiniz. Kalsiyum düşüklüğünde baş ağrısına yol açan diğer bir etkendir. Buna karşın bol kalsiyum içeren yoğurdu tüketebilirsiniz.

Özellikle yağsız yoğurt baş ağrısına birebirdir. Bir avuç bademle de baş ağrınıza karşı direnç kazana bilirsiniz. Vücuttaki su kaybı baş ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan karpuz, vücudumuzun suya olan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurken yaz aylarında sıcak çarpmasına bağlı baş ağrılarını gidermeye de yardımcı olur. Diyete yeni başlayan insanlarda yaygın olarak görülen baş ağrısı sorunu tam tahıllı ekmek ile giderilebilir.

B2 vitamin eksikliği baş ağrısına da beraberinde getiren sıkıntılı bir durumdur. Bu eksikliği gidermek içinde B2 deposu, riboflavin açısından zengin olan mantarı yiyebilirsiniz. Faydası saymakla bitmeyen bir diğer yiyeceğimizde ıspanaktır. Sebze tüketerek de baş ağrılarınızı giderebilirsiniz. Tansiyonu düşüren ıspanak aynı zamanda baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur. Ispanağın etkisinin artması için sebzenin yapraklarından salata yapılarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kadınların özel günlerinde olan baş ağrıları var birde. Bu tür baş ağrılarının giderilmesinde E vitamini bakımından zengin olan susam etkilidir.

Baş ağrıları çeken kişilerin sık sık güçlü etkisi olan ilaç almaları doğru bir şey değildir. Şiddetli baş ağrıları bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Yaşanan bu ağrı bazen günlerce sürebilir. Bu şiddetli baş ağrılarından kurtulmak için test edilmiş yukarıda saydığımız gıdaları tüketerek ilaca gerek duymadan evde kendi kendimizi tedavi edebiliriz. Görüyoruz ki bilinçli gıda tüketimi sağlığımız için çok önemlidir. Bu konu hakkında duyarlı olunmasını tavsiye ederim.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super