Ev / Diyet / Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Tıpta hemoroid olarak bilinen basur, kişinin anüs bölgesinde kaşıntı, şişlik gibi belirtiler göstermektedir. Basur genel itibariyle orta ve üstü yaşlarda daha sık görülmektedir. Ülkemizin beslenme alışkanlıklarına bakıldığında, özellikle bol baharatlı yemek yeme alışkanlığı basuru tetiklemektedir. Aynı zamanda lif yönünden zayıf ve et ağırlıklı beslenme alışkanlığı ile günlük spor yapılmaması da basura sebep olan durumlar arasındadır. Uzun süren kabızlık, basuru en çok tetikleyen durumların başında gelir. Kabızlık; düzenli su tüketilip, doğru beslenme programına uyulduğunda bir zaman sonra düzelebilecek bir hastalık iken, sürekli stres ve düzensizlik hastalığın artmasına sebebiyet verebilir.

Basurun belirtilerinden hangi aşamada olduğunu anlayabilmek mümkündür. Makatta oluşan basurun ciddiyet durumuna göre ilaç veya merhem tedavisi uygulanabilirken, ameliyatsız düzelemeyecek seviyeye gelen durumlar da vardır. Tüm bunların yanında basura iyi gelen yiyecekler tüketerek hem yemek yeme kalitenizi yükseltebilir, hem de hayatınızı olumsuz etkileyen basurun verdiği acıdan kurtulabilirsiniz.
Ülkemizde yaygın bulunan birçok yiyecek basura iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Bunlardan en önemlileri;

Birçok kişinin kilo almamak için çokça tükettiği kepekli besinler, sindirim sisteminizi hızlandırarak, kabız oluşumunu engeller.

Lif yönünden zengin olan, yani posalı olarak bildiğimiz birçok sebze ve meyve de kabız oluşumunu engeller. Buna bağlı olarak basura karşı savaş açarlar. Bu yiyeceklerden bazıları; mısır gevreği, yağsız patlamış mısır, elma, armut gibi lifli meyveler, fasulye, bezelye, brokoli ve pırasa gibi yeşil sebzelerdir.

Basura en iyi gelen besinler arasında ise yoğurt ve kefir gelmektedir. Mayalanarak yapılan yoğurt, bağırsakları yumuşatır ve kabız oluşumunu engeller. Kefir de yoğurtla aynı etkiye sahiptir.

Sıvı tüketimi en önemli konulardan biridir. Su ve birçok bitki çayı basura iyi gelir. Örneğin, yatıştırıcı etkisi ile bilinen papatya çayı sabah tüketildiğinde kabızlığı önler. Bununla birlikte soğuk algınlığı, nezle gibi durumlarda tüketilen kuşburnu da sindirim sistemini hızlandırarak basur oluşumunu engeller.

Hemoroidi olan kişinin gazlı içeceklerden, fast food yeme alışkanlığından ve sigara kullanımından uzak durması gerekir. Buna karşın bir haftadan uzun süren ağrı, şişlik, kanama ve dışkı renginde değişiklik var ise muhakkak doktora gidilmelidir.

hakkında blogyeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir