Ev / Diyet / Karatay Diyetinde Yer Alan Yasaklar Nelerdir

Karatay Diyetinde Yer Alan Yasaklar Nelerdir

Karatay Diyetinde Yer Alan Yasaklar Nelerdir Karatay diyeti belirli şeyler dışında çoğu sağlıklı besinleri tüketebileceğiniz bir diyet. Bu diyette kesinlikle yasak olan şeyler var. Peki, nedir bu diyetteki yasaklar? 1- Şeker Şeker insan sağlığı için oldukça zararlı bir besin maddesi olmakla birlikte bu diyette de yeri kesinlikle yeri yoktur. Meyveyi de az miktarda tüketmemizi öneriyor Karatay. Çünkü meyve de içerisinde fruktoz barındırır. Fruktoz basit bir şekerdir ve bu yüzden kana çabuk karışıp kan şekerini bir anda yükseltir. İnsülin direncini artırır ve Karatay diyetinde yeri yoktur. Meyve yemek isteyenler için günde bir tane öneriyor Karatay. 2- Beyaz Ekmek Beyaz ekmek Canan…

İncele Genel Bakış

iyi

User Rating: Be the first one !

Karatay Diyetinde Yer Alan Yasaklar Nelerdir

Karatay diyeti belirli şeyler dışında çoğu sağlıklı besinleri tüketebileceğiniz bir diyet.
Bu diyette kesinlikle yasak olan şeyler var. Peki, nedir bu diyetteki yasaklar?

1- Şeker

Şeker insan sağlığı için oldukça zararlı bir besin maddesi olmakla birlikte bu diyette de yeri kesinlikle yeri yoktur. Meyveyi de az miktarda tüketmemizi öneriyor Karatay. Çünkü meyve de içerisinde fruktoz barındırır. Fruktoz basit bir şekerdir ve bu yüzden kana çabuk karışıp kan şekerini bir anda yükseltir. İnsülin direncini artırır ve Karatay diyetinde yeri yoktur. Meyve yemek isteyenler için günde bir tane öneriyor Karatay.

2- Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek Canan Karatay’ın özellikle yasakladığı bir diğer besindir. Canan Karatay’a göre en zararlı besinlerden biridir beyaz ekmek. Şeker ile benzer özellikler gösterir.

3- İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar da uzak durulması gereken şeylerden biri Karatay diyetine göre. İşlenmiş gıda ne demektir ve nelerdir? İşlenmiş gıda demek, fabrika ürünü olan gıdalar demektir. Doğallıktan uzak ve içerisinde çokça katkı maddesi bulunduran gıdalardır bunlar. Bozulmalarını engellemek için bu gıdaların içerisine konan katkı maddeleri oldukça zararlıdır ve Karatay tarafından yasaklanmıştır. Birkaç örnek vermek gerekirse: diyet ve light ürünler, kavrulmuş kuru yemişler, paketlenmiş süt ve yoğurtlar, abur cuburlar, marketten alınan salam ve sosisler vs.

4- Yağları da seçmemizi öneriyor Karatay.

Karatay sağlıklı yağları tüketmemizi tavsiye ederken sağlıksız yağlardan da uzak durmamızı öneriyor. Ay çiçek yağı, mısır yağı, katı yağ gibi yağlardan uzak durmamızı söyleyen Karatay, zeytinyağını öneriyor. Bunun yanında işlenmemiş, doğal kuru yemişlerde bulunan yağlar vücudumuz için gerekli ve sağlıklı birer yağ olduğundan, kalorisi ne olursa olsun yememizi öneriyor Canan Karatay. Örnek verecek olursak; badem, fındık, ceviz (özellikle ceviz) gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir