Ev / Diyet / Şok Diyetlerin Zararlar

Şok Diyetlerin Zararlar

Şok Diyetlerin Zararlar Genellikle kısa zaman diliminde fazla kilo vermek amacıyla uygulanan ve günlük kalori ihtiyacının çok daha altında kalori alımını hedefleyen diyetlere "şok diyet" denilmektedir. Fakat şok diyetler uzun süreli kilo verilmesini sağlamaz ve çoğunluğu sağlıksız diyetlerdir. Bunun nedeni şok diyetlerin vücudun ihtiyacından daha az kaloriyi almayı hedeflediği için vücudun metabolizmasını yavaşlatmasıdır. Bu da vücudun dinlenir halde iken yaktığı kalorinin azalması demektir. Şok Diyetin Vücuda Zararları Metabolizma yavaşladığında kilo vermek için daha az kalori alınması gerekir bu da kısa bir döngüye dönüşür. Ayrıca şok diyet bırakılsa bile metabolizma uzun süre yavaş çalışabilir. Bu da normal beslenme düzenine dönüldüğünde kilo…

İncele Genel Bakış

iyi

User Rating: Be the first one !

Şok Diyetlerin Zararlar

Genellikle kısa zaman diliminde fazla kilo vermek amacıyla uygulanan ve günlük kalori ihtiyacının çok daha altında kalori alımını hedefleyen diyetlere “şok diyet” denilmektedir. Fakat şok diyetler uzun süreli kilo verilmesini sağlamaz ve çoğunluğu sağlıksız diyetlerdir. Bunun nedeni şok diyetlerin vücudun ihtiyacından daha az kaloriyi almayı hedeflediği için vücudun metabolizmasını yavaşlatmasıdır. Bu da vücudun dinlenir halde iken yaktığı kalorinin azalması demektir.

Şok Diyetin Vücuda Zararları

Metabolizma yavaşladığında kilo vermek için daha az kalori alınması gerekir bu da kısa bir döngüye dönüşür. Ayrıca şok diyet bırakılsa bile metabolizma uzun süre yavaş çalışabilir. Bu da normal beslenme düzenine dönüldüğünde kilo alımına neden olacaktır. Çünkü metabolizma yavaşladığı için eskisi kadar kalori yakılamayacaktır.

Şok Diyet Hastalığa Neden Olur

Sık sık yapılan şok diyetler mikro dokuların sürekli büyüyüp küçülmesine ve zamanla tahrip olmasına neden olur. Bu durum damarlar içinde geçerlidir ve tahrip olan damarlar kalp çarpıntılarına, nefes darlığına neden olabilir. Şok diyetler nedeniyle sürekli kilo alıp veren bireylerde insülin direnci ortaya çıkmaktadır. İnsülin direnci ise tip 2 diyabetin başlıca nedeni sayılmaktadır.

Şok diyetler aynı zamanda ruhsal sağlığı da bozmaktadır. Vücut sürekli aç kaldığı için halsiz düşer. Aşırı halsiz olan birey günlük işlerini yapamayacak hale gelir. Sürekli aşırı sinir hali ve stres oluşabilir. Stres nedeniyle vücutta salgılanan hormonlar gıdalarla vücuda alınan yağların daha fazla vücuda depolanmasına neden olacaktır. Şok diyetlerde genelde bir besin grubu beslenme programından çıkarıldığı için çıkarılan besin grubundan alınan mineral ve vitaminler vücuda yeterince alınamayacaktır. Uzun süre devam eden vitamin ve mineral eksikliği ciddi hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Şok diyetle hızlı kilo verilmesine rağmen şok diyet vücuda ciddi zararlar vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir