PAYLAŞ

Endüstri Casusluğu Nedir?

Endüstri casusluğu diğer adıyla bilgi hırsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Endüstri casusluğu nedir? Sorusuna ise açıklama şöyle verilmektedir:

Rakip firmaların birbirlerinin işlerini baltalamak amacıyla ve öne geçmek maksadıyla birbirlerinin ARGE ve tüm bilgilerinin teknoloji vasıtasıyla çalınması işlemidir. Bilgi hırsızlığı şirket çalışanlarınca ve hackerlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Şirket bilgisayarlarına yapılmakta olunan harici depolama cihazları, bilişim sistemlerine sızılarak, işlevsel özelliği kalmayan cihazlar üzerinde ki veri depolama cihazları sayesin de, bilişim sistemlerine dışarıdan sızılarak, ortam konuşmalarının dinlenmesi yöntemleri kullanılarak endüstri casusluğu yapılmaya çalışılmaktadır.

Şirketin bilişim sistemlerinde ki alt yapının sağlam olmaması nedeniyle bilgi hırsızları için bir fırsat doğmaktadır. İlk olarak bilişim sistemlerinde ki alt yapı sorunu çözülerek bilgi hırsızlığının gerçekleştirilmemesi yönün de önlemler alınmalıdır. Bilgi hırsızlığı rakip firmaların birbirleri arasın da galip gelme olayına istinaden yapılmakta olunan ancak bu işlemin önüne geçilmesinin de mümkün olduğu bir gerçektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here