Ev / Genel Kültür / Çocuğunuzun Size Yalan Söylediğini Hiç Duydunuz Mu?

Çocuğunuzun Size Yalan Söylediğini Hiç Duydunuz Mu?

Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı

Çocukların aileleriyle ve çevreleriyle sağlıklı bir ilişki kurması açısından, onların yanlış davranışlarına verilen tepkiler önemlidir. Küçük yaşlarda verilen doğru bir davranışsal eğitim, çocukların ileride toplumsal ilişkilerinde daha başarılı bireyler olmalarını sağlar. Çocukların davranışlarını gözlemleyen anne babalar, çocuklarının yalan söylediğini gördüklerinde verecekleri tepki konusunda aceleci davranmamalı, bilinçli bir şekilde hareket etmelidir.

Hayaller Ve Yalanlar Birbirine Karıştırılmamalıdır

7 yaşından küçük çocuklarda, doğru-yanlış kavramları tam olarak anlam kazanmamıştır. Bu nedenle bu yaşlardaki çocukların gerçek olmayan şeylerden bahsetmeleri “yalan” olarak nitelendirilmemelidir. Bu yaşlarda geniş bir hayal gücüne sahip olduklarından çocuklar, hayallerinden gerçek gibi bahsedebilmekte, karşısındaki kişiyi aldatmaktan çok oyun oynama içgüdüsüyle yanlış şeyler anlatabilirler. Kurdukları hayallerden gerçek olaylar gibi bahsedebilirler.

Çocukların Yalan Söyleme Sebepleri

Ancak 10-11 yaşında ve daha büyük çocuklarda yalan söyleme alışkanlığı olabilir. Bu yaşlarda çocuklar, anne babaların vereceği tepkilerden çekinerek yalan söyleyebilir. Çocuklarına karşı baskıcı bir tutum sergileyen, yaptıkları her yanlışta cezalandırma yoluna giden ebeveynlerin çocuğunuzun size yalan söylediğini hiç duydunuz mu? Sorusuna genellikle olumlu yanıt vermek zorunda kaldıkları görülmüştür.

Ya da bu yaştaki çocuklar sınıf arkadaşlarına aileleri hakkında gerçek dışı şeyler anlatabilirler. Bu tür davranışlar olağan karşılansa da, pek çok farklı çevrede ısrarla aynı yalanı sürdüren çocuklarda davranış bozukluğu teşhisi koyulabilmektedir. Çocukların yalan söylemesindeki bir diğer büyük etken ilgi çekmeye çalışmaktır. Anlattıkları abartılı ifadelerle çevrelerindeki insanların ilgi odağı olmak isteyebilirler.

Yalan Söyleyen Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Çocuklarıyla ilişkilerinde yalana başvurmayan ailelerde yalan söyleyen çocuklara daha az rastlanır. Çünkü çocuklar, ailedeki davranışları taklit ederek kişiliklerini oluştururlar. Çocuğa yeterli sevgi verildiğinde yalan davranışını terk edecektir. Yaşıtlarıyla kıyaslamak da çocuklarda yalan alışkanlığının oluşmasında nedendir. Yalan söylemenin insanlarla ilişkilerine zarar vereceği, bu davranışın insanların kendisine duyduğu güveni yok edeceği çocuğa yapıcı bir dille anlatılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir