Home / Hayvanlar / Kakapo nedir?

Kakapo nedir?

Kakapo kelimesi aslına bakılırsa birçok insan üzerinde muhtemelen kafa karışıklığı yaratmış olmalı. Ya da hiç kimse böyle bir kelimeyi hiç duymamıştır. Her ne kadar kulağa hiç tanıdık gelmese de, kakapo bir tür kuş cinsidir.

Yeni Zelanda’nın o oksijenle kaplı ormanlarında yaşayan kakapolar, genel olarak renk açısından yeşil renk ile kaplı bir kuş türüdür. Ve üzülerek söylemek gerekir ki, bu kuş türlerinin soyları, diğer tüm soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlar gibi büyük bir tehlike altındadır. Şimdi birde bu kuş türünün farklı özelliklerini anlatmak gerekirse, en ilginç olanı, diğer tüm hayvanlardan daha uzun bir süre yaşamalarıdır. Ayrıca her ne kadar kuş adını alsalar da, aynı zamanda uçamayan tek kuş türü olarak da literatüre geçmiştir. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise yavaş hareket etmeleridir.

Ayrıca koku olarak oldukça dikkat çekmeleri nedeniyle de kolay av olmaktadırlar. Son zamanlarda özellikle sayılarının hızla azalması nedeniyle uzman biyologlar bu ve bunun gibi birçok nesli tükenmekte olan kuş türlerini arındırılmış ormanlık alanlara taşıma görevini üstlenmişlerdir. Aslına bakılırsa ilk başta kakapo nedir? Sorusunu öğrendikten sonra herkesin nesli tükenmekte olan bu kuş türlerine yardım için diğer bütün hayvanlara yapıldığı gibi, destek vermesi gerekir.

Elbette bu durum, yasak olmasına rağmen birçok avcının pek de umurunda değil. Bu yüzden de her yıl sayıları gittikçe azalmaktadır. Ayrıca bunun yanında birde insanların çevreyi hiç düşünmeden kirletmeye ya da o güzelim ormanlık alanları işgal etmeye devam etmeleri nedeniyle, kakapo gibi farklı birçok hayvan türü her yıl azalmakta ve hatta yok olmaktadır. Ve şunu da söylemek gerekir ki, her hayvan türünün doğa için ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

Bunun için yalnızca kurallara uymak yeterli olacak aslında ama sonuçta insanların bir kısmı kendi çıkarları uğruna bu kurallara ne yazık ki uymadığı için de her yıl hayvan türleri yok olmaktadır. Eğer herkes geleceğini ve çocuklarını korumak ve de onlara güzel bir dünya bırakmak istiyor ise, kakapo ve benzeri gibi doğa harikası hayvan türlerini korumak için destek vermek zorunda.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super