Home / Hayvanlar / Kırmızı örümcek nedir?

Kırmızı örümcek nedir?

Kırmızı örümcekler özellikle meyve ağaçlarında yaşayan (kiraz, vişne, erik, kayısı, vb..) bulundukları bitkiye zarar veren canlılardır. Bulundukları bitkinin yapraklarında ve dallarındaki bitki öz suyunu emerek yaşamlarını sürdürürler.

Bu zararlı canlılar ağaçların kabuklarının altlarında, ağaç yarıklarının iç kısmına yerleşerek orada yaşarlar. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan KIRMIZI ÖRÜMCEKLER bitkilerin yapraklarında, dal ve saplarında lekelere yol açarak bitkinin yapraklarının kurumasına ve buna istinaden ileride ciddi bir verim kaybına neden olurlar. Ağaçların dal ve yapraklarında yanmış görüntüsü oluşturan bir etkiye sahiptirler. Yumurtaları gözle görülemeyecek kadar küçük olup parlak kırmızı rengindedir. Canlının ergin hali de oval şekilde, kiremit renkli, tüylü ya da tüysüzdür. En çok bilinen türleri iki noktalı kırmızı örümcekler ve Avrupa kırmızı örümceğidir.

İki noktalı kırmızı örümcekler yılda 10-20 döl verebilir. Kümeler halinde yaşarlar ve tek seferde 150-200 yumurta bırakırlar. Sarımsı renktedirler. Avrupa kırmızı örümceği ise kırmızımsı renkte ve dolgun bir yapıya sahiptir. Bu örümcek türü diğerleri gibi yaprakta ağ yapmaz. Yılda 8-10 döl verebilir.

Bulundukları bitkinin yaprak damarları üzerine bahar aylarında (nisan, mayıs) yumurtalarını bırakırlar. Değişik ebatlarda olabilmektedirler. İnanılmaz derecede hızlı çoğalabilmektedirler. Yumurtadan çıkan genç örümcekler bitkinin yapraklarını yiyerek beslenir gelişimini sürdürür. Yapraklarla beslenen örümcekler beslendikten sonra vücutlarında benekler oluşur. Kırmızı örümcekler genellikle grup halinde yaşarlar ve bulundukları bitkinin yapraklarında ağ örerler.

Bu canlılar hemen hemen her meyve ağacında görülür ve zarar verirler. Mücadele etmek için değişik yöntemler uygulanabilir. Bunların ilki kuruyan ağaçların dal ve yapraklarının o bölgeden uzaklaştırılıp yok edilmesidir. Diğer bir yöntem de kimyasal mücadele yapılmasıdır. Kimyasal mücadelede ilaçlama zamanının tespit edilmesi önemlidir.
Bunun için ağaçlardaki kırmızı örümceklerin sayılması gerekir. Araziyi temsil edecek 8-10 ağaçtan 100 e yakın yaprak koparılarak yapraklardaki kırmızı örümcek sayısı belirlenir ve popülasyon yoğunluğu saptanır.

Uzman bir mühendise danışılarak uygun etken maddeli ve ruhsatlı tarım ilaçları kullanılarak mücadele edilmelidir. Genellikle kışın mücadele yapılması tavsiye edilmez. Bunların yanında kırmızı örümceklerin doğada düşmanları kullanılarak biyolojik mücadele de yapılabilir. Aynı zamanda ağaçların diğer bakım işleri de zamanında ve usulünce yapılmalıdır.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super