Home / İnternet / İnternet Ücretsiz Mi?

İnternet Ücretsiz Mi?

İnternet Ücretsiz Mi?

İnternet şüphesiz 20. ve 21. yüzyılın en büyük icadıdır ve bu hizmet neredeyse bütün dünyada sayısız insanı birbirine bağlamakta ve bilgi paylaşımını azami seviyeye çıkarmaktadır. Bu yönüyle insanlık için büyük bir hizmet verdiği söylenebilir. Birçok dünya ülkesinde ve özellikle de gelişmiş ülkelerde internet, abonelerine oldukça cüzi fiyatlarda ve fiber hızla verilmektedir. Bu durum gelişmişlik seviyesinin düşmesine paralel olarak düşmektedir. Örneğin Japonya’da internet ücreti mbps başına 0,27 cent ve ortalama 61 mbps internet sunuyor.

Bu fiyatın ve hızın minimum olduğu düşünülürse ülkemiz ile kıyaslamak oldukça trajedik olabilmektedir. Dünyada bu denli ucuz olsa da internetin ücretsiz olabileceği ülke yoktur. Bunun nedeni ise internet hizmetinin belirli bir maliyet ile verilebilmesidir. Bunun içinde finanse edilmesi gerekmektedir. Buradaki püf nokta olaya kar odaklı mı yoksa hizmet odaklı mı baktığınızdır. Şüphesiz ülkemizde fahiş kar oranları ile internet verildiğini çok açık bir şekilde söyleyebiliriz.

Öte yandan bu fiyatlara bu kadar yavaş bir internet bağlantısına sahip olmamız da cabasıdır (8Mgbit). Dünyanın birçok ülkesinde adil kullanım kotası uygulaması uygulanmamaktadır. Ancak Türkiye’de uygulanan paketlerin Premium olmayanları 70-80 lira aralığında bir ödeme yapılmasına rağmen adil kullanım kotası uygulamasına takılmakta ve 75 GB üzeri harcamalarda aylık hız 5 Mgbit hıza düşürülmektedir.

Sonuç

İnternet, ülkemizde ücretsiz olmadığı gibi dünyanın hiçbir yerinde de ücretsiz değildir. Ancak fiyatlar ve hızlar arasında büyük farklar bulunmaktadır ve bu durum da ülkemizdeki internet kullanıcılarını mağdur etmektedir. İnternetin ücretsiz veya en azından ucuz olması internet kullanıcılarının sayısını 0 oranına çıkaracaktır. Böylece herkesin bilgiye ulaşması daha kolay olacaktır. Herkesin kullanması dileğiyle, bol internetli günler.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super