Ev / Moda / Çalışma odalarında aydınlatmanın önemi

Çalışma odalarında aydınlatmanın önemi

Çalışma odalarında aydınlatmanın önemi

Aydınlatmada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan mekana uygun aydınlatmanın uygulanmasıdır. Aydınlatmanın kullanıldığı alanda görevini en iyi şekilde yerine getiriyor olmasına dikkat edilmelidir. Çalışma odalarında aydınlatmanın önemi gözlerimizi ağrıtmayan, psikolojik olarak bizi rahatsız etmeyen, uykumuzu getirmeyen, çalışma motivasyonumuzu bozmayan verimli bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bu sebeple çalışma odalarında ışık konumlandırmanın önemi daha da artmaktadır. Elbette en çok verimi güneş ışıklarından alırız; ancak çalışma odamızı genelde akşamları kullanırız. Bu sebeple yapay ışıklarımızın çalışma verimliliğini üst noktaya taşınması gerekir.

Aydınlatma için kullanacağımız materyaller gün ışığının geliş açısına göre yerleştirilmelidir. Çalışma odalarında ışık tavandan gelmelidir; ancak masanın tam tavanına gelecek şekilde ya da çok gerisinde olup masa üzerinde gölgeler oluşturacak şekilde konumlandırılmamalıdır. Masa ile ışık kaynağı arasında; gerisinde ya da ilerisinde en az bir metrelik mesafe olmalıdır.

Çalışma odalarında aydınlatmanın önemi başlıklı konumuzda ele almamız gereken en önemli noktalardan biri de çocuk odalarının aydınlatılmasıdır. Oyun oynadığı alanda ders çalışmak istemeyen çocuğun kötü ışıklandırma motivasyonu iyice düşürebilir. Gözleri ağrıyabilir ya da uykusu gelebilir. Bu sebeple çocuk odalarındaki ışıklandırma çocuğun göz sağlığını bozmayacak ve motivasyonunu düşürmeyecek şekilde konumlandırmaya dikkat edilmelidir.
Çalışma odası aydınlatması mümkün mertebe beyaz ışıkla yapılmalıdır. Loş ışık uyku haline geçişi kolaylaştırdığından tercih edilmemelidir.

Çalışma odaları için ayarlı ışık sistemleri tercih edilebilir; zira çalışırken daha yüksek seviyeli ışığa ihtiyaç duyulur. Okurken daha düşük seviyeli ışık kaynağı tercih edilir. Verimli bir çalışma için ayarlı ışık sistemi hem göz sağlığı hem de çalışma motivasyonu açısından yarar sağlayacaktır. Çalışma odalarında kullanılan lamba ve ampullerin de ses çıkarmamasına özen gösterilmelidir.

Çalışma odasında kullanacağımız diğer materyallerin de en az aydınlatma kadar ehemmiyeti vardır. Örneğin çalışma masalarının ahşap olmasına dikkat edilmelidir; çünkü ahşap ürünler ışığı yansıtmamaktadır. Aynı şekilde çalışma odası içerisinde ışığı yansıtmayacak ürünler kullanılmalıdır.

Çalışma odalarında aydınlatmanın önemi konusu dikkat edilmesi gereken bir konu olup yukarıda ele aldığımız yönleriyle ele alınmalı ve çalışma verimliliğini arttıracak şekilde dizayn edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir