Ev / Moda / Modanın ikonu ünlüler

Modanın ikonu ünlüler

Modanın ikonu ünlüler

Moda’yla beraber hayatımıza giren, bazen de tutunamayan, girdiği gibi çıkan çok şey var. Küçük siyah elbiselerin dolabımızdan artık çıkmaması, pilot pantolonların da modanın hızlı akışında tutunamaması gibi. Bu dolabımızdan çıkmayan parçalar, genellikle ünlüler dünyasındaki kült isimler tarafından hayatımıza sokuldu. Bu ünlüler modaya yön verdi, ikon parçaları da dolaplarımıza soktu.

En büyük moda ikonlarının başında Twiggy geliyor. Dünyanın ilk süper modeli olan Leslay Lawson; iri gözleri, uzun kirpikleri ve kısacık saçları nedeniyle Twiggy olarak anılıyordu. Ünlü modacılarla beraber çalıştı.

Başka bir moda ikonu da, kesinlikle Madonna. Onu ikonlaştıran büyük takıları, zırh biçimindeki sutyenleri ve platin sarısı saçlarıyla sayısız tarzlar denedi. Rihanna ve Lady Gaga da Madonna’nın ikonla-unu kabul eden ve izinden giden isimler arasında. Gelmiş geçmiş en sofistike ve zarif tarza sahip moda ikonu ise Audrey Hepburn. Aynı zamanda insan hakları savunucusu olan Hepburn, tam bir zarafet timsali olarak adlandırılırdı.

Erkek moda ikonları da yok değil. Michael Jackson eldivenleri, loaferlerı ve kırmızı ceketleriyle aklımıza ilk gelen isimlerden. En büyük dergilerin kapağında gördüğümüz ilk siyahi model olan Naomi Campbell de uzun bacakları ve güzel yüzüyle modacıların vazgeçemediği bir modeldi. Moda ikonları arasında Prenses Diana’yı da unutmamak gerekir. Herkesin gözü üstünde olmasına rağmen o kimseden etkilenmedi ve ne istiyorsa onu giyindi.

Moda ikonu ünlüler arasında önemli yere sahip erkek ikonlardan biri de bazısına itici gelen, bazısı tarafından da ilah ilan edilen Andy Warhol. İnsanları şok etmeyi severdi. Değişik ceketleri ve saçlarıyla sadece erkekleri değil, Edie Sedgwick ile popüler yaptığı Factory Girl tarzıyla kadınları da derinden etkiledi. Şimdilerde moda olan dumanlı göz makyajının öncüsüydü. Vitrinlerde gördüğümüz kocaman parlak aksesuarların da.

Bir diğer moda ikonu ise efsane müziğiyle tanıdığımız Bob Dylan. Tarzı da en az müziği kadar dikkat çekiciydi. Ceket ve penye tişörtlerini jean pantolonlarla kombinelerdi. Daha sonra o tarzını da Blues melodilerinden Rock and Roll’a geçişi gibi bir kenara bıraktı.

Her geçen gün artan moda ikonlarımız, yeni akımları yakalamamızı sağlıyor. Her yıl değişen bu akımları onlar yaratıyor. Bu da onları tarihin hiçbir zaman unutmayacağı moda ikonları yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir