Ev / Sağlık / Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda sağlıklı yaşam, sağlıklı ve doğal beslenme, uzun yaşamın sırları konularına oldukça dikkat edilmekte ve uzmanlar sürekli bu konuda araştırmalar yaparak, yazılı ve görsel basında demeçler vererek insanları bilgilendirmeye çalışmaktadır. Ayrıca bitkilerin, baharatların insan vücuduna etkileri araştırılarak alternatif tedavi yöntemleri denenmekte ve başarı sağlanmaktadır.

Anavatanı Amerika Kıtası olan acı biberin faydaları da yapılan bu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Geçmişteki uygarlıkların acı biberi yemeklerine tat vermenin yanında ilaç yapımında da kullandıkları tespit edilmiştir. Her kıtada ve her iklimde yetiştirilebilen acı biberlerin ünü zamanla dünyaya yayılmış olup Kars – Erzurum gibi soğuk illerimiz dışında ülkemizin her bölgesinde yetiştirilmektedir.

Acı biber yaş sebze olarak kullanılabildiği gibi güneşte kurutularak veya fabrika ortamlarında işlenerek de kullanılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde bu üretim tesislerinden çok sayıda bulunmakta ve bu bölgelerimiz neredeyse acı biberin merkezi olarak anılmaktadır.

Çorbalarımıza, yemeklerimize, salatalarımıza renk ve tat katan acı biberin faydaları nelerdir? diye bakacak olursak içerdiği ”kapasin” isimli madde sayesinde vücudumuzda bulunan bakteri ve mikroplar ile mücadele etmekte, aynı zamanda sindirim sistemimizi ve dolaşım sistemimizi rahatlatmaktadır. Ayrıca dolaşım sistemimize olan etkisi felç ve kalp krizine karşı koruma sağlar.

Acı biber ısırıldığında, ağzımızın yanmasına sebep olan ”capsaicin” maddesi ise morfin etkisi yaratarak kas ve baş ağrılarını hafifletmektedir. Günde iki adet acı biber yemenin sağlıklı yaşamın sırrı olduğu belirtilmekle birlikte tek bir biber dahi bir günde almamız gereken beta karotenin tamamını karşılayarak vücut direncimizi arttırmaktadır.

Bazı uzmanlar tarafından çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen ve bütün dünyanın mücadele ettiği obezitenin de panzehirinin acı biber olduğu belirtilmektedir. Tokluk hissi vermesi, kan dolaşımını hızlandırması, ödem söktürücü özelliği ve düşük kalorisiyle diyetisyenlerin listelerine mutlaka ekledikleri bir maddedir. Özellikle de yoğurtla veya limon suyuyla tüketimi tavsiye edilmektedir.

Yukarıda birçok faydasını saydığımız acı biberi kullanmasında sakınca görülen kişiler ise Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlığı olanlar ile basur ve hemoroit şikâyeti olanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir