Home / Sağlık / Addison hastalığı tedavisi

Addison hastalığı tedavisi

Böbreküstü bezleri insan vücudunda büyük önem arzeden, önemli hormonların salgılandığı bezlerdir. Bu bezlerin zarar görmesi sonucu birçok sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Amerika Birleşik Devletler Başkanı John F. Kennedy’nin de sahip olduğu addison hastalığı, böbrek üstü kabuğunun zarar görmesi ve bu bezlerde salgılanacak olan çok önemli iki steroit hormonunun salgılanamayarak işlevinin yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar.
Bu iki steroit hormonlarından bir tanesi stres hormonu olarakta bildiğimiz kortizol hormonudur diğeri ise böbreklerdeki su ve tuz dengesini sağlayan ve düzenleyen aldosteron hormonudur.

Addison hastalığı çok nadir görülen bir hastalık olmakla birlikte hemen hemen her yaşta erkek ve kadında görülebilir. Addison hastalığının birçok önemli belirtisi vardır. Bunlardan birkaçı stresle mücadelede zorlanma, derinin daha koyu hale gelmesi, kilo kaybı, sıcak ve soğuğa karşı daha hassas olmak örnek olarak verilebilir.
Bu gibi belirtiler sadece addison hastalığında yer almaz, addison hastalığının belirtileri çok ağır ve yavaş bir şekilde ilerler. Bu belirtiler yavaş yavaş ilerlerken eğer ki başka bir hastalığa kapılır veya fiziksel olarak bir strese maruz kalırsanız yavaş yavaş ilerleyen belirtiler çok hızlı bir şekilde daha kötü bir hal alabilir. Addison hastalığının semptomları arasında bilincin kaybolması, hızlı bir şekilde düşen kan basıncı ve böbreklerin artık görevini yerine getirememesi de bulunur.

Addison hastalığının teşhisinde ilk önce hastanın şikayetleri ve öyküsü dinlenir, sonrasında ise hastaya bazı testler uygulanır.Doktorlar hastanın böbreküstü bezlerini incelerler.Bezlerde, bezlerin daha büyük veya daha küçük olması gibi bir anomali olup olmadığına bakılır. Kalp hakkında bilgi alınır, kortizol miktarına bakılır ardından gerekli ölçümleri ve testleri de yaptıktan sonra hastalığın teşhisi konur.

Addison hastalığı tedavisi hastaların hayatları boyunca kullanmaya mecbur oldukları ilaçlarla sağlanır. Bu hastalık eksik salgılanan hormonlardan kaynaklandığı için hastalara da bu tedaviyle hormon takviyesi yapılır.

Hasta normal bir şekilde hayatını sürdürür. Yapılması gereken, belirlenen saatlerde hasta ilaçlarını kesinlikle almalı, hatta unutmamak için o vakitte sinyal veren elektronik cihazlar bile kullanmalıdır. İlacı sadece bir kere bile olsun aksatmak ciddi problemler oluşturabilir ayrıyetten hasta acil durumlar için yanında hasta kimlik kartını da mutlaka taşımalıdır.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super