Home / Sağlık / Anafilaksi Nedir?

Anafilaksi Nedir?

Köpeklerde yapılan aşılama çalışmaları sırasında 1902 yılında tanımlanmıştır. Yabancı bir maddenin organizmaya girmesi sonucu ortaya çıkan aşırı tepkiye denir. Alerjik reaksiyonların en tehlikelisi olarak bilinir ve ölümcül sonuçlar doğurduğu gibi ölümcül olmayan vakalara da rastlanmaktadır. Yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olduğundan, risk taşıyanların net olarak bilinememesi ve erken teşhis için tanısal testlerin azlığı durumun ciddiyetini arttırmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu oluşan istatistiklere göre Anafilaksi nedir? Sıklığı (her yaş grubu dahildir) 10.000 kişide 6-7 kişi arasındadır ve ölüm riski %1 ile %4 arasında değişmektedir. Ölümlerin ise %70’i solunum yoluyla alakalı iken %24’ü ani tansiyon düşmesiyle seyretmektedir. Nedenleri araştırıldığında ise ilk karşımıza çıkan besinlerdir. En sık sebebiyet veren besinler yer fıstığı, deniz ürünleri, bazı meyvelerdir. Nedenleri arasında ikinci sırada kullanılan ilaçlar gelmektedir. Kullandığımız antibiyotikler en baş etmen olarak söylenebilir. Sağlık çalışanları ve kauçuk endüstrisinde çalışanlarda risk taşımaktadır. Yapılan ağır egzersiz sonucu ortaya çıktığı da söylenenler arasındadır.

Belirtileri arasında birçok farklı semptom geliştiği görülmekle birlikte en sık rastlananlara oran olarak en fazladan aza doğru değinecek olursak; deri, solunum yolları, mide, bağırsaklar, kalp ve merkezi sinir sistemi şeklindedir. Deride kızarıklık, yanma, kabarcıklar, kaşıntı oluşur. Solunumla ilgili oluşan semptomlar zorlanarak nefes alma (veya hırıltılı), nefes darlığıdır. Kalp ile ilgili oluşabilecek durumlar kan basıncının düşmesi nedeniyle bilinç kaybı veya baş dönmesi şeklinde seyredebilir. Mide ve bağırsaklardaki sorunlar kusma, ishal, karın ağrısı, idrarını tutamama gibi durumlar görülmektedir. Ayrıca bazı hastalarda ölüm korkusu da yaşandığı saptanmaktadır. Bahsettiğimiz belirtilerin hepsi gerçekleşmek zorunda değildir. Bir veya birkaçının bile ortaya çıkması sonucu araştırma yapılmasında önem arz etmektedir.

Tedavi sürecinde semptomların oluşmasıyla birlikte öncelikle hasta acilen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Alerjen denilen yani alerjiye neden olan etmenle temasın kesilmesi, solunum yolları açık mı diye kontrol edilmesi, hastanın sırt üstü yatırılarak bacaklarının yukarıya kaldırılması gerekmektedir. En önemli yapılması gereken ise adrenalin takviyesidir.

Hastalığın görülme sıklığı, önem derecesi, hastaların ne zaman ve ne derecede hayati risk taşıdığı, belirtisi ve tedavisi hakkında vermiş olduğum bilgilerin yanında bilinçli olmakta önem kazanmaktadır. Erken tanı her zaman hayat kurtarır. Uzman kontrolünde tedavi sürecinde ilerlemek gerekmektedir. Hastaların yakınlarının durumdan haberdar olmaları ve kullandıkları ilaç varsa yanında taşımaları, eğer okula giden bir hasta ise öğretmeninin durumdan haberdar edilmesi genel alınabilecek önlemlerdir. Hatta bilezik ve tanıtım kartları da taşımalıdırlar.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super