PAYLAŞ

Boğulmalarda ilkyardım

Boğulma, canlının havasız kalmasına denir. Solunan havada yeterli oksijen olmaması veya oksijenin akciğerlere ulaşmaması ile meydana gelir. Bu ise ani bilinç kaybına ve ölümlere neden olabilir.

Boğulmalarda ilkyardım, ilk 5 dakika içerisinde yapılmalıdır. 5’inci dakikadan sonra canlıyı kurtarmak mümkün olmayabilir. İlk 3 dakika da canlı hayata döndürülebilir. Ancak, 3-5 dakika arası hayata döndürmelerde canlının beyninde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.

Boğulma geçiren canlı da; nefes almada zorluk, öksürme, yüzde morarma, bilinç kaybı gibi belirtiler görülmektedir. Tabi bu belirtiler boğulmanın hangi safhada olduğuna göre değişmektedir. İlerleyen safhalarda tam bilinç kaybına ve daha sonra ölüme sebep olmaktadır.

Boğulmanın birçok çeşidi vardır. Bunlar; suda boğulma, soluk borusuna yabancı cisim kaçması, bayılma nedeniyle dilin soluk borusunu kapatması, çeşitli zehirli gazlar ile havadaki oksijenin azalması, solunum yollarının kapatılması (ağız ve burun) gibidir.

Peki boğulmalarda neler yapmalıyız? Öncelikle neden olan etkeni ortadan kaldırmalıyız. Örneğin yabancı cisim soluk borusunu tıkadıysa bunu çıkartmalıyız. Bilinç kaybı kontrolü yapmalıyız. Ancak canlıda nefes almada güçlük varsa ilk 3 dakika da suni teneffüs yapılmalıdır. Suda boğulmalar da bu süre 20 dakikaya kadar çıkarılabilir.

Daha detaylı olarak en çok karşılaştığımız boğulma çeşitlerinde neler yapmalıyız incelersek; soluk borusuna yabancı cisim kaçması çocuklarda ağzına boncuk, metal para, yüzük, düğme gibi cisimleri almasıyla veya yemek yeme esnasında, erişkinlerde de karşılaşılabilir, gülme, hıçkırık, konuşma esnasında yediğimiz cismin soluk borusunu tıkamasıyla meydana gelir. Bu etkeni ortadan kaldırmak için, canlıyı karnından bastırarak öne doğru eğip yabancı cismin çıkmasını sağlamalıyız.

Sonra daha önce de belirttiğimiz gibi bilinç kaybı kontrolü yapılır ve sağlık kuruluşlarından destek alınmalıdır. Suda boğulmada ise, canlı karaya çıkartılıp sırt üstü yatırılmalı ve ağızdan ağıza solunum yani suni teneffüs yapılmalıdır. Canlı soluk verdiği zaman başı yana çevrilmeli ve bu canlı kendisi nefes alıp vermeye başlayana kadar tekrarlanmalıdır. Eğer canlı kendine geldiyse yaşam bulguları kontrol edilir.

Çeşitli gazlardan boğulma, kapalı alanlarda havadaki oksijenin tükenmesi sonucu farklı zehirli gazların oranının artmasından kaynaklanır. Yangınlar da yanan maddelerin çıkardığı gazlar, soba zehirlenmeleri gibi gerçekleşir. Bu duruma maruz kalmış canlı, bulunduğu ortamdan çıkartılıp açık havaya alınmalı ve solunumu durmuşsa suni solunum yapılıp sağlık kuruluşlarından destek alınmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here