Ev / Sağlık / Çayın faydaları nelerdir?

Çayın faydaları nelerdir?

Çayın faydaları nelerdir?

Çay, bitki dallarının yüksek ısıda kaynatılması veya haşlanmasıyla yapılan bir içecek türüdür. Çay çalışının akademik literatürde ki ismi Camellia Sinensistir. Çay, yapraklarının kurutulması, yüksek sıcaklıkta ısıtılması ve bazen de diğer meyve ve bitkilerle harmanlanarak hazırlanır. Ülkemiz de çay Karadeniz Bölgesinde yetişir. Ancak bu bölgenin tamamında değil Fatsa`ya kadar olan alanda vardır.

Çayları çeşitleri göre sınıflandırabiliriz. Ancak üç temel çay türü vardır. Bunlar siyah, beyaz ve yeşil çaydır. Bunların dışında çayları yaprağının boyutu, işleme türü gibi çeşitli sınıflara ayırmak mümkündür.

Peki, Çayın faydaları nelerdir? Yapılan araştırmalar çayın birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur. Bu faydalardan biri konsantrasyon konusunda yardımcı olmasıdır. Yine yapılan bir araştırmaya göre siyah bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı direnç kazandırdığını göstermiştir. Siyah en temel faydalarından biri içindeki yüksek flavonoidler sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önler. Yine çay sağlıklı dişler ve güçlü diş etlerinin olmasında yardımcı olur.

Çay aynı zamanda kolesterolü düşürür. Bununla da kalmaz aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur, tatlı krizlerinin atlatılmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırarak enerji tüketimi sağlar.

Son zamanlarda yapılan araştırmalardan birinde yine çayın kanser riskini azalttığını gösteriyor. Eti kızartmadan önce yeşil veya siyah ile terbiye etmek kanser riskini oldukça azaltıyor. Ayrıca çay alkolün etkilerini azaltıyor. Çay, alkol almadan veya aldıktan sonra kullanılırsa alkolün zarar verdiği karaciğer ve beyindeki etkileri azaltıyor. Spor yapıyorsak eğer antrenmana başlamadan önce yeşil çay içmek fiziksel dayanıklılığı yüzde 24 oranında artırıyor. Yeşil çay ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca çayın içinde bulanan triptopan amino asidi yatıştırıcı etkisi sahiptir.
Bu da gerginlik ve uykusuzluk gibi sorunları olanlar için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Yine ABD`li uzmanlara göre çay ayak kokusuna iyi geliyor. Eğer ayağınız kokuyorsa bir leğen ılık çayla doldurun ve ayaklarını on dakika bekletin. Bu işlemi on gün yaptığınızda ayak kokusu diye bir derdiniz kalmayacaktır. Uzmanlar tarafından yağlı ciltler içinde çayın faydalı olduğunu söylüyor. Banyodan çıkmadan önce bir demlik çay ile vücudunuzu sürmek işe yaracaktır.

Sonuç olarak çay düzenli tüketildiği takdirde insanlar için oldukça yararlıdır. Kanserden ayak kokusuna, uykusuzluktan kolesterole birçok rahatsızlıkla ile savaşmada yardımcı olur.

hakkında blogyeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir