PAYLAŞ

Diş bakımınızı nasıl yapmalısınız?

Dişlerimiz en önemli yapılarımızdan biridir. Sindirimden, estetik görünüme kadar birçok alanda önemini gösteren dişlerimizi en iyi şekilde korumak ve gerekli bakımlarını yerine getirmek bizim görevimizdir. Fakat genel olarak toplumda diş bakımı için net ve doğru bilgilerin akıllarda bulunduğunu söyleyemeyebiliriz. Peki, altın değerinde olan dişlerimizin bakımı için ipuçları nelerdir? Hemen göz atabiliriz.

Genel olarak diş bakımınızı nasıl yapmalısınız sorusunun karşılığında ilk olarak fırça seçimine değinilmelidir. Diş fırçası seçerken fırçanın üzerinin düz, kavissiz ve kısa olması gerekmektedir. Fırçanın altındaki düzlüğün ise sapına paralel olması gerekmektedir. Fırça seçimini yaptıktan sonra tabi ki de diş macunu miktarına dikkat çekilmelidir. Bir leblebi büyüklüğünde olacak kadar diş macunu fırçalama esnasında kullanılmalıdır. Fırçalama sırasında da su sürülmeden kuru bir fırça ile diş fırçalamak önemlidir.

Nasıl diş fırçalanmalıdır? Sadece dişlerin fırçalanması düşünülen en büyük yanılgıdır. Fırçalama esnasında mutlaka diş etinden dişlere doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Ön dişlere verilen önemin arka çiğneyici dişlere ve dile de verilmesi gerekmektedir. Kısaca ağız içinde temizlenmedik alan bırakılmamalıdır. Bu işlem en az 2 dakika kadar sürmelidir. Ancak süreyi çok fazla da uzatmamak gerekmektedir. Günde 3 kez dişleri fırçalamak ise ideal olan sayıdır. Yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanması da önemle önerilen durumlardan biridir. Bu zamanda yapılan fırçalama işlemi, diş etlerinin sağlığını korumakta ve iltihaplara karşı önlem alınmasını sağlamaktadır.

Diş fırçasının ulaşamadığı ve diş aralarında kalan tortulara çözüm üretemediği zamanlarda da diş ipi bir diğer alternatif olarak gösterilebilir. Kontak noktalar olarak adlandırılabilecek olan ince yerler için bu ip neredeyse bir zorunluluk olarak görülebilir.

Her zaman için herkesin istediği bembeyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmaktır. Sürekli olarak kontrollerin gerçekleştirilmesi ve dişlerde bulunan diş taşlarının da uzaklaştırılması önemli olarak sayılmaktadır. Zaman içinde biriken tartar ve taşlar dişlerinizde iltihap oluşumuna sebep olacaktır. Düzenli olarak kontroller ve diş fırçalama takipleri yapıldığı hem sağlıklı hem de beyaz dişlere sahip olabilirsiz. Genetik faktörler olmadığı sürece bu tavsiyelere uymanız durumunda diş kaybını en aza indirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here