Home / Sağlık / Diyaliz nedir?

Diyaliz nedir?

Diyaliz böbrek yetmezliği hastalığı bulunulan insanların organ nakli gerçekleşene kadar kullandığı yaşam destek ünitesidir. Diyaliz insanların yaşam kalitesini arttırıp böbreklerde biriken vücut atıklarını geçirgen bir zar ile alıp temizleme işlemine denmektedir.

Böbrek hastalığı bulunan hastaların tamamı diyalize ihtiyaç duymaz. Böbreklerinin işlevi -%20 arasında olan hastalar diyaliz makinesi girmelidirler. İşlevini kaybeden böbrek vücudun temizlenmesini sağlayamayacağı için diyaliz kullanımı gerekli ve hayatidir. Diyaliz uygulamaları iki şekilde görülmektedir.

Birincisi hemodiyaliz, ikincisi ise periton diyalizdir. Hemodiyaliz 1944 yılında Hollandalı bir hekim olan Kolff tarafından ilk kez uygulanmıştır. Bu işlem kanın özel bir membran ile makineler aracılığıyla temizlenmesi işlemine dayanmaktadır. Hastalığın durumuna göre haftada 2-3 kez uygulanması gerekmektedir.

Yetersiz uygulanan hemodiyaliz vücutta hasara ve ölüme yol açabilmektedir. Ülkemizde 15 binden fazla hemodiyaliz hasası bulunmaktadır. Periton diyaliz uygulamasında ise karın boşluğunda vücuda solüsyon verilir, bu solüsyonu 4-5 saat karın boşluğunda durduktan sonra kanı temizleme işlemini yaparak atık maddeleri bünyesine katar bu işlem sonunda yeni solüsyon ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu uygulama günde 4-5 kez tekrar edilerek uygulanır. Periton diyalizde hasta günlük yaşamına daha rahat devam edebilmektedir.(iş, okul, eğlence vs.).Hasta alacağı teknik eğitimden sonra kendi tedavisine kendisi devam edebilmektedir. Hasta gıda alımında daha serbest davranabilmektedir.

Bunun yanında periton diyalizin hemodiyalize göre dezavantajlarında mevcuttur. Hasta günde 4-5 kez solüsyon değişimi yapacağından yorucu ve uğraş isteyen bir tedavi şeklidir. Vücuttaki protein kayıpları yüksek olabilmektedir. Karındaki boşluk sebebi ile enfeksiyon olma ihtimali vardır.

Genel olarak diyaliz makinaları kalıcı bir tedavi sunamamaktadır. Kalıcı tedavinin tek şekli organ nakli ile mümkündür. Diyaliz makinaları kullanılan süre boyunca hastanın yaşam fonksiyonlarını sürdürebilmesi ve rahat tutulmasını vadetmektedir.

Diyaliz hastalarında beslenmenin önemi çok büyüktür. Diyaliz makineleri her ne kadar kanı temizleyip, fazla sıvıyı alıp vücut fonksiyonlarını yerine getirmede yardımcı olsa da bunu sağlıklı bir böbrek kadar iyi yapmaktadır. Bu yüzden diyaliz görmekte olan hastaların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Doktor kontrolünde belirlenen diyetlere uyulmalı ve doktorun belirlediği kalori sınırı aşılmadan beslenme işlemi yapılmalıdır. Diyaliz hastalarının diğer bir sıkıntısı da aldıkları potasyum oranıdır. İdrar yoluyla atılamayan potasyum vücutta hayati öneme sahiptir. Bu yüzden alınan besinlerdeki potasyum oranı kontrol edilip ona göre tüketilmelidir.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super