Home / Sağlık / Domates Faydaları Ve Zararları

Domates Faydaları Ve Zararları

Pek çok kişi tarafından domates faydaları ve zararları sürekli merak edilen bir konu olmuştur. Bu sebeple de araştırmacılar ve bilim adamları domatesin fayda ve zararları konusunda sürekli bir çalışma içerisinde olmuşlardır. Ortalama bir domatesin içerisinde 22 kalori sıfır oranında yağ ve yaklaşık olarak da bir gram protein vardır. Domates C vitamini içerdiği için aslında insan sağlığı ve vücudu açısından önemli bir besin kaynağıdır.

Folik asit açısından da çok zengin olduğu için tüketimi çoğu zaman yararlı olsa da domates zararlarından da bahsetmek mümkün olmaktadır.Domatesin içerisinde antioksidan içerdiği için glikozu enerjiye dönüştürerek insan vücuduna büyük bir yardımı dokunmaktadır. Bunun yanında Alfa lipoik asit varlığı sayesinde Kan şekerinin kontrolü net yardımcı olduğu da yapılan araştırmalarla birlikte ortaya konulmuştur

Domatesin Faydaları

Domates Faydaları Ve Zararları her zaman araştırılan bir konu olmuştur. Araştırmalar göstermektedir ki domatesin sağlığa faydaları vardır ve bu faydaları saymakla bitmemektedir. Domatesin sağlığa en büyük faydalarından biri diyabet ve kanser riski ile birlikte kalp hastalığı riskini ortadan kaldırmasıdır. Düzenli olarak domates tüketin kişilerde cilt ve saç sağlığı Olumlu olarak etkilenmektedir. Bunun yanında domates kişilerde enerji artışı sağladığı için kilo alınmasının önüne geçmektedir.

Domatesin Zararları

Domatesle ilgili diye merak edilen diğer bir konu ise domatesin Zararları olup olmadığı yönündedir. Domates faydaları ve zararları üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki Domatesin organik olmaması durumunda zarara sebep olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında çok aşırı tüketildiği zaman Böbrek sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle böbrek hastalarının domates tüketimine dikkat etmesi gerekir. Potasyum nedeniyle sağlıksızlık oluşturacağı için ve potasyum da böbrekler açısından önemli olduğu için domates tüketiminin böbrek hastalarına fazla olmaması gerekir.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super