Home / Sağlık / Kış Hastalıkları

Kış Hastalıkları

Kış aylarında soğuk havanın etkisi ve hasta kişilerle kurulan yakın temas kış hastalıklarına sebep olabilmektedir. Kış hastalıkları her yaştan insanın maruz kaldığı hastalık çeşitidir. Bölgelere göre çeşitlilik gösteren bu hastalık türünün ülkemizde en çok rastlanılanları ise: (Kış Hastalıkları benzerlik gösterebildiği için lütfen ilaç kullanmak için kesin teşhis koymadan önce Doktorunuza/Hekiminize danışınız.)

Grip

Soğuk algınlığı ile karıştırılan bu hastalık çeşidi, soğuk algınlığından çok daha ağırdır. Çocuk, yaşlı ve bünye olarak zayıf kişilerde daha sık görülür. Belirtileri ise baş ağrısı, titreme, ateş, öksürüktür. En iyi korunma yolu ise her yıl düzenli olarak grip aşısı olmaktır.

Nezle(Soğuk Algınlığı)

Kış aylarında en çok rastlanılan hastalık türüdür. Kısa süreli etkiye sahiptir. Belirtileri ise öksürük, hapşırma ve düşük ateştir. Virüsler tarafından oluşan bir hastalık olduğu için rahatlıkla kapalı ortamda bulaşabilmektedir.

Bronşiyolit(Bronşit)

Soluk borularının virüsler tarafından iltihaplanmasıyla oluşan bu hastalığın belirtileri balgam, öksürük, ateş ve göğüs ağrısıdır. Başlangıçta boğaz enfeksiyonu olduğu için tanı yapmak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Farenjit

Farinks adı verilen boğazın bir kısmının iltihabıdır. Hastalık Akut(kısa süreli) ve Kronik(uzun süreli) olmak üzere 2’ye ayrılır. Tedavisi genellikle ağrı kesici ve benzeri ilaçlarla olan hastalığa zamanında müdahale yapılmazsa ilerleye bilir ve vücut ağrıları, gıcık, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı ve ateş görülebilir.

İshal(Kış ishali)

Genellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkan bu ishal türü bağışıklık sistemi düzgün çalışan sağlıklı olan bebeklerde birkaç gün içinde etkisini kaybeder. Belirtileri sulu dışkılama, ateş ve karın ağrısıdır. Tedavi süresince kaybedilen tuz ve mineraller geri kazandırılmalıdır.

Zatürre

Çocuk ölümlerinde birinci sırada yer alan bu hastalık türü kış aylarında küçük çocuklarda rastlanılıyor ve yaş büyüdükçe görülme riski azalıyor. Hastalık yoğun öksürük, yüksek ateş ve boğaz enfeksiyonuyla ortaya çıkar. Genelde bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen bu hastalığa zamanında müdahale yapılmazsa ölümcül olabiliyor.

Döküntülü Hastalıklar

Genellikle iklim ile alakalı olmasa da kalabalık ortamlarda bulunma nedenleri ile kış aylarında sıkça rastlanılmaktadır. Bu hastalıkların en belirgin olanları Suçiçeği, Kızamık, Kızamıkçık ‘ir. Bu belirgin olanlardan aşı ile korunmak mümkündür.

Korunmak İçin:

-Kış ayına girmeden kontrollerin yaptırılıp uygun aşıların uygun oranda yaptırılması.
-Beslenme alışkanlığı düzenlenmeli
-Soğuk, kirli ve bakterilerin rahatça türeyebileceği sıcak ortamlarda kalınmamalı.
-Hastalık taşıyan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı
-Egzersiz programı düzenlenmeli ve kış ayına uygun hale getirilmelidir.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super