Home / Sağlık / Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan bebeklerde daha sık rastlanılan pamukçuk, ağız içinde dil ve yanaklarda meydana gelen beyaz lezyonlar olarak adlandırılmaktadır. Küçük çocuklarda çok sık rastlanan bir durum olduğu için ailelerin herhangi bir endişeye kapılmaması gerekir. Çünkü Hemen her çocukta bu tür rahatsızlığın ortaya çıkması yüksek bir ihtimal olmaktadır.

Kısaca mantarın ağızda meydana getirdiği bir takım enfeksiyonların yarattığı etkiler sonucu pamukçuk ortaya çıkmaktadır. Genellikle küçük yaştaki çocuklarda ortaya çıkan bulgular arasında yüksek ateş, beslenme güçlüğü, huzursuzluk ve aşırı ağlama görülmektedir.

Peki, pamukçuk nasıl tedavi edilir? Sürecini ele alırsak,

Tedavi sürecinde uygulanan adımlar biri mantara iyi gelen ilaçların çocuklara verilerek giderilmeye çalışılmaktadır. Mantar zararlı veya herhangi bir bulaşıcı durumları ortaya koymaz. Küçük bir çubuk yardımı ile sarılmış pamukla mantarın ağızdan sıyrılması gerekebilir. Bunu sürekli olarak tekrarlanması gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Verilen ilaç ile birlikte çocuğa herhangi bir yan etki sağlamadan bir hafta gibi süre içerisinde pamukçuk hastalığının giderilmesi sağlanarak çocuğun eski haline dönmesi için çalışılmaktadır. Böylelikle kısa bir süre sonra bebek veya çocuklar eski sağlığına dönmektedir.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super