Ev / Sağlık / Rahat Bir Uyku Uyumanın Yolları

Rahat Bir Uyku Uyumanın Yolları

Rahat Bir Uyku Uyumanın Yolları

Bir çok kişinin korkulu rüyası uyuyamamak, yatakta dönüp durmaktır, aslında bu sanıldığından çok daha sıkıntılı bir durumdur çünkü kişinin tüm hayatını etkiler. Evde, işte, okulda motivasyon düşüklüğü oryantasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, algılama güçlüğü gibi bir çok probleme sebep olur. Bu durumdan kurtulmak da sanıldığı kadar kolay bir süreç değildir ama rahat bir uyku uyumanın yolları mümkündür tabi sonuç hemen oluşmaz biraz zaman ve sabır gerekir ama en azından denemekte fayda vardır.

UYKUYU ENGELLEYEN ETMENLER
Uyku problemlerinin çözümü sebebe yönelik olur ve genellikle sebep ortadan kaldırılınca çözüm kendiliğinden gelir. Uyku genellikle düzensiz hayat, günümüz bağımlılığı olan telefon ile fazla uğraşmak ile, stresli bir yaşam tarzı, hazım problemi gibi sebeplerden dolayı bir problem halini alır.

UYKU PROBLEMİNİN ÇÖZÜM YOLLARI
Öncelikle sebep saptanmalı ve ona göre çözüm süreci belirlenmelidir eğer düzensiz bir hayat söz konusu ise ve bu düzensiz hayatı düzene sokmak mümkün değil ise mutlaka gece alınamayan uyku gün içinde bir saat dahi olsa tekrarlanmalı ve bu uyku gece uykusu gibi yatakta, karanlık bir ortamda, konforlu bir şekilde olmalıdır. Eğer sebep telefon ile fazla uğraşmak ve bunun sonucunda oluşan baş ve göz ağrıları sebebi ise tek çare telefon kullanımını azaltmaktır sorun kendiliğinden kısa sürede çözüme kavuşacaktır. Stres günümüzde her türlü hastalığın ilk ve en önemli sebeplerinin başında gelir ve mutlaka azaltılması için bir psikolog yada psikiyatristten yardım alınmalıdır çünkü kontrol edilmezse artacak ve peşi sıra başka problemleri arkasından getirecektir. Hazım problemi de uykuyu etkileyen önemli bir durumdur, mümkün olduğu kadar gece uyumadan 2-3 saat öncesine kadar hiçbir şey yenmemelidir. Asitli içecekler de uyku düzeni ve kalitesini bozacağından bunlarda tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir