Ev / Sağlık / Saç yıkama nasıl yapılır?

Saç yıkama nasıl yapılır?

Saç Yıkama

Saçı ve saçlı deriyi uygun şekilde, kozmetik ürünlerle kirletici maddelerden yani toz, kepek, yağ gibi maddeler olan saç ve saçlı deriyi tahriş etmeden, düzenli şekilde saçtan arındırılması durumudur. Saç yıkama doğru ve düzenli şekilde yapılmadığı takdirde fayda yerine zarar verecektir. Çünkü saç yıkama bazen saç dökülmesine en büyük etkeni olarak kabul etmektedir. Çünkü saçların günlük olarak kirli havayı toplayıp saç köklerine kadar işler ve hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Saçlar yıkandıkça yenilenip uzar ve canlanmaktadır. Bu canlanma da ve yenilenme de saç yıkamanın yöntemlerine bağlı olarak değişir. Saç yıkama doğru yapılarak sağlıklı saçlara kavuşmam mümkündür.

Saç yıkama nasıl yapılır?

Saçlar, bilhassa kadınlar için ayrı bir önem taşır. Çünkü kadınların saçları erkeklere göre uzun ve çok karmaşıktır. Temizlenmesi, yıkanması bir hayli uzun zamanı kapsamaktadır. Bazı kadınlar güzel görünmek için saçlarını bir silah olarak kullanırlar. Ve kendini bilen kadınlar saçlarını güzel hale getirmek için büyük gayret göstermektedirler. Bunun için saç yıkamanın doğru şekilde yapılabilmesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Şunlar;

– Krem ve şampuanları uygulamadan önce saçlarınızın yeteri kadar ıslandığından emin olunmalıdır. Kuru saçların içerisinde kalan hava şampuan ve diğer ürünlerin saçların diplerine kadar nüfuz etmesine engel olacaktır ve gereken yerlere ulaşmasının önünü kesecektir.
Saçların uzunluğuna göre şampuan ne kadar kullanılacağına karar verilmelidir. Kısa saçlarda çok fazla şampuan uygulamak gereksiz olduğu kadar sağlık açısından da iyi değildir. Uzun saçlarda ise yetersiz şampuan kullanmak yaralı da değildir. Saçlarınızın tamamen köpürdüğünden emin olunmalıdır.

– Saç derisine yapılacak yavaş ve etkili bir masaj şampuanın tüm saç derisine ulaşarak gerçek bir temizlik yapmasını sağlamış olacaktır. Yüzeysel olarak yapılan yıkamalar ne kadar çok olurlarsa olsunlar gerçek bir sağlık vermeyeceklerdir.

– Havlu ile kurulamak yerine uç kısımlardan başlayarak saçların suyunu akıtmaya çalışılmalıdır. Fazlalık olan sular gittikten sonra saçları havlu ile sararak suyun havluya geçtiğinden emin olunmalıdır. Kurulama işlemi sırasında saçlarınızı yıpratmamaya ve çok karıştırmamaya dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir