Ev / Sağlık / Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak Mantarı Nedir?

Mantarlar, ayağımızın derisinin sıkça karşılaşabileceği enfeksiyonların genel nedeni olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlıklarda mantarlar derinin dış kısmına olan keratine yerleşmekte ve burada yaşamaya çalışmaktadır. Fakat tırnak gibi sert bir keratinin içerisine de girebiliyor. Bu durum sonucunda da tırnakların mantar enfeksiyonuyla sonuçlanmasına yol açacaktır.

Tırnak mantarı nedir? sorusunun doktorlar tarafından sıkça aktarıldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Tırnak mantarının görüntüsü hakkında da ufak detaylar net bir şekilde paylaşılabilir. Yaygın bir şekilde ayak tırnaklarında görülmesinin yanı sıra nadiren de olsa el tırnaklarında da görülebiliyor. Tırnak mantarı genelde tırnakların altında başlamaktadır. Tırnakların köküne doğru lateral bölümü boyunca çizgisel bir şekilde yayılmakta, kalınlaşmakta ve tırnağı gevşetmektedir.

Daha sonrasında da diskolorasyona neden olacaktır. En son aşama olarak da tırnağın tamamıyla hasar gördüğü belli olacaktır. Tırnak mantarı rahatsızlığı olan kişiler, genel itibariyle eş zamanlı bir şekilde parmak arası tinea kısmına ya da ayak tabanında yer alabilen mokasen mantara sahip olacaktır. Peki, tırnak mantarı nedir? ve nedenleri nelerdir?

Atlet ayağından yayıldığı görülen dermatofit türü mantarlar, tırnak mantarı rahatsızlığına en çok sebep olan bir durum olarak görülmektedir. Tırnak mantarı rahatsızlığının nadiren de olsa görülen diğer nedenleri de, atlet ayağına sebep olmayan ve ‘maya’ adı verilen mantar türleridir. Bunlar genelde önceden görülen bir travma sonrasında zayıflamış yapıdaki tırnaklara yerleşmektedir.

Tüm bunların yanı sıra şeker rahatsızlığı olan kişilerde ve ayakları aşırı terleme yapan kişilerde de tırnak mantarı rahatsızlığı daha çok görülebiliyor. Ayrıca tırnak mantarı enfeksiyonlarının taşıdığı belirtileri öğrenerek daha bilinçli şekilde tedavi yöntemleri değerlendirilebilir. Yani tırnak mantarı nedir? diye araştırma yaparken öte yandan belirtileri de öğrenmek gerekir.

Başlangıç olarak herhangi bir belirtisi görülmeyebilir. Ancak daha sonraları tırnaklarınızda renk ve şekil bozukluğu, kalınlaşma ya da ayakkabı basısına bağlı bir şekilde ağrı başlayacaktır. Tırnaklarınızı kesmekte zorlaşacaktır. Rahatsızlığı olan tırnakların hatta özellikle el tırnaklarının görüntüsü de rahatsız edici olabiliyor.

Sizler de bu konuda bilgi sahibi olarak hem rahatsızlığınız için faydalı yöntemler elde edebilirsiniz, hem de tedavi için işe yarar detaylardan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir