Home / Sağlık / Tiroid Nodüllleri

Tiroid Nodüllleri

Boğazdaki tiroit bezlerinin şişmesi sonucu oluşan tiroit nodülleri tiroit bezlerinde tek başına bulunabileceklerini gibi birden fazla multinodüler guatr şeklinde de olabilir. Multinodüler guatr daha çok yaşlılarda görülmektedir. Tek nodüllü guatr yaklaşık olarak nüfusun % 5’ inde görülmektedir. Araştırmalar bu hastalığın erkeğe oranla kadınlarda daha fazla görüldüğünü göstermiştir.
Tiroit nodülleri daha çok bireyin başka hastalıkları sırasında fark edilir. Çünkü günlük hayatta çok şiddetli bir ağrıya, basınca neden olmazlar ve boğazda belirginbir şişlik göstermemektedirler.

Tiroid nodülleri üç tipte incelenir. Bunlar; sıvı içeren (kistik) nodül, iyi huylu tümör (adenom) ve kanser olarak hastalarda görülür. Hastalığı belirlemek için en önemli testler ultrasonografi ve sintigrafidir. Sintigrafide radyoaktif bezlere tutulum göstermeyen soğuk nodül, radyoaktif iyotu bezin diğer kısımlarına göre daha çok tutan ise sıcak nodül olarak adlandırılır. Nodüllleri belirlemek için iğne biyopsisi yapılacağı gibi, sıvı nodülleri boşaltmak yoluyla da yapılması mümkün olmaktadır.

Tiroit nodülleri tedavisi hastalığın doğasına göre yapılmalıdır. Sintigrafik olarak sıcak ve kanser hücrelerinin saptandığı nodüller iyi huylu olarak değerlendirilir. Fakat sintigrafinin soğuk, patolojinin kanser lehine saptamış olduğu nodüller bulunduğu yerden kesinlikle çıkarılmalıdır. İyi huylu nodüller hormon tedavisi ile kontrol altına alıp, nodüllerin boyutları küçültülebilmektedir. Bu tür hastalar kontrol tetkiklerini altı ayda bir yaptırmaları gerekir. İlaç tedavisine rağmen, büyüyen nodül varsa kanserden şüphelenmek gerekir. Cerrahi tedavide kanser dokusu saptanan nodüllerin ameliyatla tüm tiroit dokusu alınmalıdır. Ameliyatla tiroit nodülleri alınan hastalar, bundan sonrası için ömür boyu doktorun hastanın kendisine vereceği ilaçları kullanmalıdır.

Tiroit hastalığı nedeniyle ağız yoluyla tiroit hormon tabletleri alıyor ve ilaçları alırken hamile kalmış olsanız dahi, tedaviye rahatlıkla devam edilebilir. Çünkü hamilelikte hormon ihtiyacı arttığından, bebeğin sağlığı için tiroit hormonu oldukça önemlidir. Hamilelikte doktorun belirleyeceği dozda tiroit hormon tabletleri tamamıyla güvenlidir.

Tiroit nodülleri ülkemizde son yıllarda artış göstermiş bir hastalık çeşidi olmuş ve doktorlar bu hastalıkta hastalarına aile öyküsünü sormaktadır. Buradaki aile öyküsü, ailede daha önce bu hastalığı geçirmiş kişi olup olmadığını anlamak gayesini taşır.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super