Home / Sağlık / Vitiligo Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Vitiligo Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Deriye rengini veren melanin pigmentinin yeterince üretilememesinden kaynaklı olarak deri yüzeyinde ortaya çıkan süt beyazı rengindeki lekeler vitiligo olarak adlandırılır. Görülme sıklığı %1.5 oranında olan vitiligo hastalığı, ailesinde bu hastalığa sahip bireyler bulunan her dört kişiden birinde de ortaya çıkmaktadır. Kalıtsal nitelikler görülme oranını artırmaktadır. Vitiligo Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur

Gözle görülebilecek kadar belirgin olan lekeler genellikle kol, bacak, el ve yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Genital bölgede de sıklıkla görülmektedir. Her yaştan bireyde görülebileceği gibi hastaların yarısının 20 yaşın altında olduğu gözlemlenmiştir.

Vitiligo Niçin Ortaya Çıkar?

Deriye rengini veren melanosit hücrelerinin yeterince üretilememeleri sonucu sayısının azalmasıyla birlikte deride bu beyaz lekeler oluşmaya başlar. Melanosit seviyesinin neden azaldığının nedeni henüz tam olarak bulunamamış olsa da, araştırmalar bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunların melanosit üretimini de olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Ayrıca güneş yanıkları, stres, ağır yaralanmalar, şiddetli çarpmalar da hastalığın ortaya çıkmasını etkileyebileceği gibi şiddetini de artırmaktadır. Kalıtsal faktörleri de unutmamak gerek elbette.

Vitiligonun Belirtileri

Deride parça parça ortaya çıkan beyaz lekeler şeklinde görülür. Bu nedenle beyaz tenli kişilerde teşhisi zordur. Beyazlaşan bölgedeki kıllarda da beyazlaşma görülebilir. Koyu renk tenine sahip ya da güneşte yanarak bronzlaşmış kişilerde fark edilmesi daha kolaydır. Kimi durumlarda lekeler parça parça olmak yerine derinin tamamına yayılabilir. Vitiligo hastalığında melanosit seviyesi düzenli olarak azalmaz. Sabitlendiği ve sonra azalmaya devam ettiği durumlar da olmuştur. Bazı vakalarda vücudun tamamı beyaza dönebilir. Bu hastalığın geçtiği anlamına gelmemektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde melanosit seviyesini artırıcı hap ve kremler tercih edilse de ultraviyole ışın tedavisi uygulanarak yapılan tedaviler de son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu yöntemle en az 10 seans devam etmek şartıyla bütün lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu hastalığa yakalanmamak, ya da zaten bu tarz lekelere sahipseniz süreci hızlandırmamak adına güneşe çıkarken en az 15 faktör koruyucu özelliğe sahip güneş kremi kullanmayı unutmayınız.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super