Ev / Sağlık / zencefil bal limon karışımının faydaları nelerdir?

zencefil bal limon karışımının faydaları nelerdir?

zencefil bal limon karışımının faydaları nelerdir?

Bahar mevsiminden yaz mevsimine geçmekte olduğumuz bugünlerde vücut dengelerimizde de geçişler yaşanmakta. Değişime bağlı olarak soğuk algınlığı, öksürük gibi gribal enfeksiyonlarda aramızda dolaşmakta. Rahatsızlıklarımızı tedavi etmede bitkisel kürlerin yeri yadsınamayacak kadar önemli. Doğada şifa aramak isteyenlere çeşit çeşit karışımlar var. Gelin bu gün beraberce zencefil, bal ve limondan oluşan karışımı inceleyelim.
Zencefil tropik iklimlerde yetişen sarımtırak, yumru şeklinde bir bitkidir. Çin ve Hindistan’da şifa kaynağı olarak 2000 yıldır kullanılmakta. O kadar etkili bir bitki ki günlük 4gr.dan fazla kullanmak zararlı olabilmekte.

Bir başka şifa kaynağı olan balın mucizelerini anlatmak şöyle dursun üretimi bile bir mucize değil mi? Bir düzen içinde çalışma örneği olan arıları örnek almamak mümkün değil.

Tam bir vitamin deposu, antioksidanve kansere karşı koruyucu olan bir ağacın meyvesi olan limon ılıman iklimlerde yetişmektedir.
Peki, gribal enfeksiyonlarla mücadele etmede bitkisel kürler içerisinde yer alan zencefil bal limon karışımının faydaları nelerdir? Sizler için kısaca sıralayayım. Kronik farenjit olanlara şifa kaynağı olan karışım öksürük kesici ve balgam sökücü etkisinin yanı sıra boğaz ağrısı, mide bulantısı ve mide üşütmesine de iyi gelmekte.

İyileştirici etkisi yanı sıra vücut kırgınlığımız olmadan da vücut direncimizi arttırmak ve de vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı savaşması için de kullanabiliriz.

Enfeksiyonlar dışında farklı bir açıdan bakarak uzun yola çıkmaktan korkanlara da bir bilgi; karışım sayesinde yolculuklarınız korkulu rüyanız olmaktan çıkacak. Neden mi? Zencefil bal limon karışımı araba tutmalarını da önlüyor.

Gelelim karışımın nasıl hazırlandığına. Ev ortamında da kolaylıkla hazırlayabileceğimiz karışım için kullanacak olduğumuz kavanozun yarısına kadar zencefili soyduktan ve julyen tarzında dilimledikten sonra 1 tane dilimlenmiş limonu kavanoza koyarak yeteri miktarda bal ile karıştırdığımızda karışımımız kullanıma hazır. Bir ayrıntıyı atlamadan karışımımız bekledikçe sulanacağından kavanozumuzda biraz boşluk bırakmakta yarar var.
Hazırladığımız karışımı buzdolabında saklamak koşulu ile 2-3 ay içerisinde ihtiyaç duydukça 7 den 70 e karışımın içerdiği ürünlere alerjisi olmayan kişilere gönül rahatlığı ile kullandırabiliriz.

hakkında blogyeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir