Home / Sağlık / Zika virüsü nedir?

Zika virüsü nedir?

Son zamanlar da gerek haberlerde, gerekse internette sıkça rastladığımız Zika virüsü nedir? Sorusuna bu yazımızda cevap arayacağız. Aslında son zamanlarda popüler olan Zika virüsünün tarihi 1940’lara dayanıyor. İlk defa 1947 yılında Zika ormanlarında yaşayan maymunlarda, 1954 yılında da Nijerya da bir insanda görüldü. İnsanlara kan emici sivrisineklerle yayılan bu virüs, özellikle anne karnında ki bebekler için tehlike oluşturuyor. Hamile bireylerin virüsü alması sonucunda, anne karnında ki bebeklerde anomalik değişikliklere sebep oluyor. Bebeklerde mikrosefali olarak adlandırılan bu anomali, beyinde küçülmeler, kafatası bozuklukları ve ileri vakalarda ölüme kadar götürebiliyor.

Hastalığa yakalanan yetişkin bireylerde ise yüksek ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, gözlerde kızarıklık, kas ve eklem ağrısı gibi semptomların görüldüğü bildirilmiştir. Hastalığa ait semptomlar virüs bulaştıktan 2-10 gün arasında ortaya çıkıyor. Viral bir enfeksiyon olduğu için, antibiyotik kullanımı bu hastalığın seyrini değiştirmeyeceğinden gereksiz ilaç kullanımından kaçınmakta önemli bir noktayı oluşturuyor. Hastalığı kolay atlatabilmek için bol su alımı, düzenli ve dengeli beslenme, bağışıklık sistemini zayıflatacak davranışlardan kaçınılması önemlidir.

Türkiye için hastalık henüz risk oluşturmasa da, Sağlık Bakanlığı özellikle yurt dışına çıkan vatandaşları uyardı. Ülkemiz de ki sivrisineklerin büyük bir çoğunluğunu culex cinsi oluşturuyor. Bakanlık bu cinsinde herhangi bir hastalık taşımadığını bildirdi.

Biyolojik vektörlerle aktarılan hastalıklarda etkenden çok vektörle mücadele önem kazanıyor. Durgun sular, bataklıklar gibi sivrisineklerin yaşam alanı olan bölgeler ilaçlanarak sinek popülasyonu azaltılmaya çalışılmaktadır. Hastalıktan korunmak için, Evlerin penceresine sineklik takmak, park ve bahçelerde uzun kollu kıyafetlerle dolaşmak, sinekleri uzak tutan çeşitli solüsyonlar kullanmakta yardımcı olabilmektedir. Hastalığın aşısının bulunma süreci ise şu an da muamma. Kimi yetkililer 10 yıl dese de buna itiraz eden taraflar da bulunuyor. Bu yüzden hastalığın risk oluşturduğu bölgelerde bireylerin hamile kalmaması konusunda uyarılar mevcut.

Güney Amerika Ülkelerinden Brezilya bu hastalıktan en çok etkilenen ülkeler arasında. ABD ve Avrupa’da da görülen hastalık sağlık örgütlerini alarma geçirdi. Risk bölgelerine seyahat edecek kişilerin önlem alması öneriliyor. Hastalık şüphesinde olanların tanı ve tedavi için sağlık kuruluşlarına gitmesi ayrıca önem arz etmektedir. Çünkü tek başına öldürücü olmasa da Zika virüsü ikincil hastalıklarla ölümcül hale gelebilir. Ülkemizde görülmüyor diye, hastalığı ihmal etmemeli özellikle bahar ve yaz aylarında önlemleri arttırmalıyız.

About blogyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super