Ev / Teknoloji / Teknoloji Herkes İçin Kolaylık Sağlıyor Mu?

Teknoloji Herkes İçin Kolaylık Sağlıyor Mu?

Teknoloji Herkes İçin Kolaylık Sağlıyor Mu?

Günümüzde teknolojinin olmadığı herhangi bir zaman dilimi yok. Televizyon, bilgisayar, tablet, dijital ve hatta analog saatler bu teknolojiye dâhil. Fakat teknoloji herkes için kolaylık sağlıyor mu? Bu kolaylıklardan faydalanmak için sağlanması gereken bazı etmenler bulunuyor.

1- Teknolojiye Erişme Hizmeti

Teknolojiye ulaşmadaki birinci etmen, yaşanılan ülkenin ekonomik seviyesidir. Doğu ülkelerinde ve hatta aynı ülkenin doğusu ve batısı arasında teknolojiye erişme farkı vardır. Bu sebeple öncelikle teknolojik alt yapının sağlam olması gerekir. Örneğin 4.5G teknolojisini kullanmaya başlamamış bir bölgede 4.5G hizmeti sağlayan cihazların olması bir şey ifade etmez. İlk kural teknolojik alt yapının donanımlı olmasıdır.

2-Bireylerin Sosyal Durumu

Toplumdaki bireylerin eğitim seviyesi, ekonomik gelirleri, topluma dâhil olma oranları teknolojiden faydalanma sayısını etkiler. Daha eğitimli ve gelişme odaklı ülkelerde işleri kolaylaştırmak adına her türlü teknolojiden faydalanılır.

Çocuklar teknolojinin kullanıldığı bir toplumda doğmuşsa hayatı boyunca teknolojiden faydalanacak bireyler olarak yetişirler. Fakat açlıkla mücadele eden ve barınma sorunu yaşayan, henüz temel yaşam gereksinimlerini sağlayamayan bir ülkede teknolojiye ulaşmak bireyler için en son düşünülen kavramdır. Bu da gösterir ki teknolojiden faydalanmak için öncelikle temel yaşamsal sorunların olmadığı nitelikli birey ve topluma ihtiyaç vardır.

3- Arz-Talep Dengesi

Son olarak teknolojiye ihtiyaç duyulma oranı ile teknolojinin kullanılması doğru orantılı olarak işler. Teknolojinin kolaylık sağlayabilmesi için öncelikle teknolojiden faydalanmak isteyen bireyler olması gerekir. Zira teknoloji tek başına bir anlam ifade etmez.

Teknolojinin canlı kalabilmesi bireylerin ihtiyaçlarına ve teknolojiyi tercih etme oranına bağlıdır. Günlük hayatlarında teknolojiyi ne kadar kullanan birey olursa, teknolojik gelişmelere talep o kadar yoğun olur. Bu sayede mevcut teknoloji de sürekli kendini yeniler ve daha fazla kolaylık sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir