Ev / Yazılım / En Yeni Yazılım Dilleri Hakkında Bilgiler

En Yeni Yazılım Dilleri Hakkında Bilgiler

En Yeni Yazılım Dilleri Hakkında Bilgiler

Swift Programlama Dili

Apple tarafından çıkarılan bu programlama dili ios ve os x platformlarına yazılım ve uygulama geliştirmek için tasarlanmıştır. Apple tarafından tasarlanan bu dil yeni, hızlı, güçlü ve kullanımı kolay bir dildir. Daha önce kodlama yapmayan birisi bile swift dilini kolayca öğrenip programlama yapabilir. Swift objective – c, Rust, haskell, ruby, pyhton, c#, clu gibi dillerden esinlenerek tasarlanmıştır. Swift programlama dili xCode programı ile yazılabilir. En Yeni Yazılım Dilleri Hakkında Bilgiler den bazıları;

C# Programlama Dili

Microsoft tarafından tasarlanan bu dil nesneye yönelik bir programlama dilidir. Birçok yönden java diline benzemektedir. Büyük bir kesim tarafından. NET platformunun anadili olduğu kabul edilir. Orta seviyeli bir dildir. Orta seviyeden kasıt makina dili ile günlük konuşma dili arasında olduğu anlamındadır. Basit, genel amaçlı ve nesneye yönelik bir programlama dili olarak tasarlanmıştır.

Java

James Gosling tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilen Java programlama dili açık kaynak kodlu bir dildir. Nesneye yönelik ve platformdan bağımsız bir dildir. Yüksek verimli, güçlü ve yüksek seviye bir programlama dilidir. Java programlama dilinin ilk çıkış yıllarında dil çok küçük cihazlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Ancak dilin platform bağımsızlığı ve kütüphane desteği diğer dillerden daha üstün ve güvenli bir kodlama ortamı sunduğundan günümüzde kurumsal şirketlerin tümünde kullanılan bir yazılım dilidir.

Javascript

Web tarayıcılarında kullanılan bir çeşit dinamik programlama dilidir. Dili node.js gibi platformlar sayesinde sunucu tarafında kullanımı artmıştır. Dilin yazılış şekli C programlama dilinden esinlenilmiştir. Java programlama dili ile hiç bir bağlantısı yoktur. Dinamik olarak web sayfalarını yönetmeyi sağlar.

PHP

PHP programlama dili internet için üretilmiştir. Sunucu tarafında çalışır ve çok geniş kullanımlı bir programlama dilidir. Php programlama dili HTML kodları içerisine gömülebilir ve not defterinde dahi kullanılabilir. Web sitelerini dinamik ve çok esnek bir biçimde kullanabilmek için ideal bir programlama dilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir