Ev / Yemek Tarifi / Kabak tatlısı yapımı

Kabak tatlısı yapımı

Kabak tatlısı yapımı

Balkabağı birçok festivale simge olmuş tatlı ve iri bir kabak türüdür. Bilinenin aksine balkabağı bir meyvedir. Bilimsel çalışmalara göre çekirdeği her besin çeşidi bir meyvedir. Buna göre balkabağı sonbahar meyvesidir. Yüksek lifli bir meyve olmasının yanı sıra bol miktarda A vitamini içerir. A vitamini bilindiği gibi insan derisinin onarılmasına yardımcı olur.

Günümüzde balkabağı Cadılar Bayramı’nda kullanılan korkutucu bir tema olsa da balkabağının kökeni Meksika’ya dayanır. Meksikalılar, Ölüler Günü’nde büyük kazanlarda balkabağından yapılan bir çeşit şekerleme yaparlar, tortilla için yapılan soslarda kullanırlar.

İspanyollar, bölgeye yaptıkları bir ziyaret sırasında balkabağı sosu ile ikram edilmiş tortillayı keşfederler ve bu meyveyi ülkelerine taşırlar. İspanyollar ile birlikte balkabağı daha geniş bir coğrafyaya yayılmış. Günümüzde de ülkeler kendi ağız tatlarına göre bu meyveyi farklı şekillerde kullanıyor.

Ülkemizde de çorba, bisküvi, kek ve bazı sos yapımların da kullanılan bal kabağının en meşhur ve bilinen lezzeti kabak tatlısıdır.

Kabak tatlısı yapımı için malzemeler aşağıdadır;
1 kilo kabak
2,5 su bardağı toz şeker ve ceviz

Bütün halinde almış olduğunuz balkabağını keskin bir bıçak yardımı ile ortadan ikiye ayırınız. Balkabağı sert kabuklu bir yapıya sahiptir. İşlemi yaparken dikkatli olunuz.
İşlemin ardından yaklaşık 2 cm kalınlığında istediğiniz boyutta parçalara bölünüz. Kavun kesimine benzer işlemdir. Parçaların çekirdekli kısımlarını ayırınız. Kesim sırasında parçaların alttaki yeşil kısımlarını iyice temizlediğinizden emin olunuz.

Kestiğiniz parçaları alabilecek bir tencereye kabakları yerleştiriniz. Üzerine istenilen miktarda toz şekerini tamamını kaplayacak şekilde dökünüz. Tatlı şerbetini bol tercih ediyorsanız toz şeker miktarını 3 su bardağı yapabilirsiniz.

Tencerenin kapağını kapatarak, kabakları tencerede oda sıcaklığında bir gece bekletiniz. Bu şekilde kabakla şekerin karamelize olmasını sağlamış oluyorsunuz.
( Bekleme süreniz yok ise pişirme işlemine geçebilirsiniz. )

Bir gece şekerde bekletilen balkabağı tenceresini kısık ateşte yaklaşık 1,5 saat pişiriniz. Bu süre değişkenlik gösterebilir. Tatlınızın en ideal kıvamı; tencerede servis edilecek bir miktar şurubun kalmasıdır. Pişen kabaklarınızı soğuması için servis kabına alınız. Servis sırasında üzerine dövülmüş ceviz ekleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir