Ev / Anne Çocuk / Anne çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır?

Anne çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır?

Anne çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır

Ebeveynlerin özellikle annelerin kafasında sürekli olarak anne çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır? Sorusu dolaşmakta. Bu konu hakkında kamu oyuda sürekli olarak farklı yorumlar ifade edilmektedir. Anne çocuk ile arkadaş gibi olmalıdır gibi sözler söylenmekte.

Aslında çocuk ile anne arasında ince bir çizgi olmalıdır. Ne çok yakın ne de çok uzak. Bu ince çizgiyi anne iyi belirlemelidir. Çocuğun kafasında anne denildiği zaman arkadaş gelmemelidir. Anne her zaman çocuğa sevgisini göstermeli, çocuk sevildiği bilmelidir. Çocuğun yaptığı hataları göz ardı etmemelidir. Çünkü unutmamalıdır ki bu davranışlar çocuğun karakterini ve kişiliğini oluşturmakta.

Çocuğun tutturmaca tavırlarına karşı sabırlı ve kararlı olmalıdır. Yaptığı yanlış ve hatalarda öncelikle uyarılmalı, eğer hala aynı davranışlarda bulunuyorsa ceza sistemine geçilmelidir. Ama aynı şekilde yaptığı güzel davranışlarda ve başarılarda ise ödül modeli uygulanmalıdır. Çocuğun üstüne fazla titreyerek şımartılmamalıdır. Annenin çocuk ile ilişkisi çocuğun karakterini etkiler. Annelere bu konuda fazla sorumluluk yüklenmektedir. Başarılı bir toplum annelerin çocuklar üzerindeki ilişkisi ile entegredir.

Anne kelimesi çocuk için çok şey ifade eder. Güven duygusu, bağlılık, dürüstlük tüm bu duyguları çocuk önce anneden öğrenir. Anne çocuk için örnek teşkil eder. Anne çocuk için bir rol modeldir. Anne, çocuğun anneyi taklit ettiğini unutmamalı ağızdan çıkan her söze ve harekete ona göre dikkat etmesi gerekmektedir. Anne bebeklikten ergenliğe, ergenlikten yetişkinliğe kadar geçen sürede sevgisin her zaman hassas ve özenli olmalıdır. Çocuk güven duyabileceği birisini ister, ona en yakın olan annesine günlenmekle başlar ilk olarak. Anne çocuğun güven sorunu oluşmasına zemin yaratmamalıdır.

Kandırmak, yalan söylemek, aldatmak çocuk üzerinde büyük olumsuz sonuçlar doğurmakta ve çocuğun anneye olan güveni sarsılmakla birlikte birey olduğunda topluma olan güveni de sarsılmış olur. Kıskançlık duygusu çocuğa yaratılmamalı. Kıskaçlık çocuk üzerinde hırçınlık, asilik, uyumsuzluk gibi negatif davranışlara vesile olabilir.

Anne gün içinde çocuğa zaman ayırmalı ve muhakkak çocuk ile kaliteli zaman geçirmelidir. Kaliteli zaman ister oyun oynamak olsun, ister kitap okumak veya boya yapmak olsun ne olursa olsun sadece çocuk mutlu olsun anneyle geçirdiği vakitte yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir