Ev / Anne Çocuk / Çocukların yaptığı resimleri yorumlamak

Çocukların yaptığı resimleri yorumlamak

Çocukların yaptığı resimleri yorumlamak

Çocuk gibi görmek, düşünmek onların hayal dünyasına girmek gerekir çocuk resimlerini yorumlamak için. Çocuk dünyasında yaşamak gerekir aslında bazen. Çocuklar gibi düşünmek, hayal kurmak hiç bir şeyden habersiz gibi yaşamak isteriz bazen. Çocuklar gibi sadece istediğimizin olmasını işte çocuklarda böyle olduğu için resimlerinde de hep farklı olan hayallerini, kendilerine ait olan dünyalarını, her istediğini olacakmış gibi düşündükleri için bunları da yaptığı resimlerine yansıtırlar. Örneğin; kuşların uçması gibi uçmak isterler bazen bunu da resimlerine yansıtırlar. Çocukların yaptığı resimleri yorumlamak için çocuk gibi düşünmek gerek. Onların dünyasına girmek lazım.

Hep bir mutluluk resimleri olmasını istediği şeylerin resimlerini yaparlar. Onun için yorumlarken bazen de bir çocuk gibi düşünmek lazım. Gerçekte olamayacak şeyleri yaparlar. Çocukların yaptığı resimleri yorumlamak bazen basit olsa da bazen de düşündürücü olabilir. Yetişkinlerin göremediği şeyleri görürler bazen de çocuklar. Örneğin; mutsuz olan bir ailenin, mutlu olmalarını istediği için mutlu olan bir aile resimleri yaparlar. Bu resmi yorumlarken anlamalıyız ki çocuk mutlu bir aile istiyor.

İşte bunu bazen göremezler yetişkinler. Anne, baba hep bir arada olan bir aile resimleri yaparlar. Çocuklar hep düşündüklerini istediklerini dökerler resimlerine. Bunun için de çocuk resimlerini yorumlarken ilk önce bu çocuk ne istiyor demeliyiz. Çocukların yaşantısı da belirler yaptığı resimleri. Örneğin; bugün Suriye’ li bir çocuğun yaptığı resimde yaşamış olduğu zorlukları o psikoloji ile yapmış olduğu resimleri de elbette ki farklı olur. Onun için yorumlarken çocuk gibi görmek lazım.

Zamanımız da çocuklar birçok zorluklarla karşılaşıyor. Okula gitmesi okuması gerektiği yerde çalıştırılıyor çocuklar. Günümüzde savaşa maruz kalıyorlar, her gün şehit haberleri görüyorlar. Eskisi gibi de kalmadı artık her kanalda çizgi filmler. Çocuklarımız da artık bundan yıllar önce ki gibi rahat büyüyemiyorlar. Her istediğini alamıyorlar, her istediğini yapamıyorlar, özgürce rahatça dolaşamıyorlar artık sokaklar da parklarda.

Onun içinde çocukların yaptığı resimleri de çocukların günümüz yaşantısında nasıl yaşadıklarını göz önünde bulundurarak yorumlamak gerekir. Bu zaman da artık çocuk olmak da kolay değil. Sadece çocukluklarını yaşamıyorlar çocuklar. Çocuk psikolojisini bilmek gerek yaptığı resimleri yorumlamak için. İşte onun için çocuk olmak, çocukların ne istediğini bilmek gerekir çocukların yaptığı resimleri yorumlamak için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir