Ev / Anne Çocuk / Şiddete yönelen çocuklara nasıl davranmalı?

Şiddete yönelen çocuklara nasıl davranmalı?

Şiddete yönelen çocuklara nasıl davranmalı

Şiddet, karşı tarafa güç veya baskı uygulayarak insanların bedensel ve ya ruhsal açıdan zarar görmesidir. Şiddet küçük büyük her yaş grubunda görülebilecek bir eylemdir. Şiddet eğilimli çocuklarımız büyüdüklerinde de şiddete sıcak bakmaktalar ve şiddet uygulamaktan çekinmemektedirler.

Eğitim, aileden gelen bir olgudur. Öncelikle çocuk sahibi ailelerimizin çocuklarını daha iyi yetiştirebilmeleri için bilgilenmeli ve bilinçlenmelidirler. Aile bireylerinin her biri çocuklara örnek davranışlar sergilemelidirler. Çocuklarımız şiddet içerikli filmlerden, çizgi filmlerden, TV dizilerinden vb. TV. sunularından uzak tutulmalıdır. Çocuklarımıza zaman geçirmeleri için aldığımız oyuncaklar bile onların kişisel gelişimi için çok önemlidir. Kendine alınan bir silah ile yaralamanın ve öldürmenin bir oyun olduğunu düşünen çocuk bu fikre hep sıcak bakabilir. Bu tür örneklerle çocuklarımız şiddet eğilimli olabilir.

Peki, şiddete yönelen çocuklara nasıl davranmalı? Öncelikle şiddet eğilimli çocuklarımıza şiddetin kötü bir davranış biçimi olduğunu anlatmak ve göstermek gerekir. Daha sonra iyiliğin, yardımlaşmanın ve diğer güzel duyguların insana mutluluk verdiğini ve neler kazandığını öğretmek gerekir. Bunlar küçük oyunlar şeklinde ya da ödüllendirme biçiminde olabilir. Örneğin; çocuğunuzu yaptığı iyi bir davranış sonucunda tebrik edebilir ve ya ödüllendirebilirsiniz. Bu onu iyi davranışların gerçekten iyi olduğu fikrine inandıracaktır. Şiddete yönelmiş çocuk elbette şiddet içeren söz ve ya davranışlarda bulunacaktır. Bunun için de cezalandırma yoluna gidebilirsiniz. Cezalandırılan çocuk, bir daha ceza almamak için yapmış olduğu davranıştan kaçınacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir