Ev / Diğer / Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

4 Kişilik Ülke

Dünyanın en küçük ülkesi denildiğinde akla 0.44 km kare yüzölçümü ile Vatikan gelse de, halâ uluslararası yasalara göre varlığı tartışmalı olan, ancak verdiği mücadele ile ülke statüsünü hak ettiğine dair görüşler ağır basan bir “mikro ulus” mevcut durumdadır. Nüfusu sadece 4 kişiden oluşmasına rağmen dünyada epey ünlü olan bu ülke; Sealand’dır. “Deniz Ülkesi” anlamına gelen ismini, platform şeklinde minik bir ada olması nedeniyle almıştır.

Bir Özgürlük Mücadelesi

Kuruluş hikayesi oldukça ilginç olan Sealand, aslında 1.Dünya Savaşı esnasında İngiltere’nin Almanlara karşı savunma amacıyla inşa ettiği bir platformdur. Savaş süresince diğer ülkelerce gerçekleştirilebilecek hava ve kara saldırılarına karşı bu tarz platformlar oluşturulmuş ancak savaşın sona ermesi ile bu alanların çoğu unutulmuştu. İşte bu unutulan savunma platformlarından biri olan Sealand, savaş sırasında İngiliz ordusunda görevli bir binbaşı olan Roy Bates ve ailesi tarafından 1967 yılında işgal edildi. Aile çok geçmeden adanın bağımsızlığını ilan ederek burada yaşamaya başladılar. Sealand’ı ele geçirme projesinde pek çok avukattan bilgi alan Roy Bates, bu ufak adanın uluslararası karasularında olmasının getirdiği avantajı çok iyi kullandı. Prenslik ile yönetilen bu ülkenin ileride diplomatik sıkıntı yaratmasından endişe eden İngilizler 1968 yılında Sealand’ı yıkmak istedilerse de prens Roy Bates ve ailesi tarafından uyarı ateşi ile karşılık gördüklerinde geri çekildiler.

Konu hukuk platformuna taşındığında mahkeme Roy Bates’i haklı buldu ve bu gelişme ülkenin hukuken tanınması olarak görüldü. Kendine ait anayasası, arması, hatta bayrağı ve milli marşı olan bu ülke, coğrafi ve kültürel olarak dünyaca kabul görmeyi hedefliyor ve gelirinin büyük kısmını Sealand mührü taşıyan resmi belgelerle internet üzerinden yaptığı lord, baron gibi çeşitli soylu ünvanlarının satışı ile sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir