Ev / Diğer / Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır

Plaka sorgulama sayesinde aracın sahip olduğu plakadan yola çıkarak araç hakkında bazı bilgiler elde edilebilir. Herhangi bir suç durumunda veya 2. el araba satın alınacağı zaman plaka sorgulamasına başvurulabilmektedir. Kültürel olarak plaka sorgulamak için birçok yol bulunmaktadır. Resmi kurumların sitelerinden veya SMS yoluyla bilgiye ulaşılabilmektedir.

E – Devlet İle Araç Plaka Sorgulama

turkiye.gov.tr sitesinden plaka sorgulaması işlemi yapılabilir. Siteye e-Devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, e-İmza, mobil imza, internet bankacılığı gibi yollardan giriş mümkündür. Daha sonra e-Hizmetler bağlantısında yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girilir. ‘Araç Plaka Sorgulama’ işlemi gerçekleştirilir ve gerekli bilgiler elde edilir. Bu işlemle beraber aracın markası, modeli, rengi, tescil birimi ve sahip belge tarihi bilgileri öğrenilebilmektedir. Ayrıca aracın çalıntı olma ihtimali, hak mahrumiyeti olup olmama ihtimali açıklığa kavuşur.

EGM İle Araç Plaka Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi olan egm.gov.tr sitesinden plaka sorgulanabilir. ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’ işlemi gerçekleştirilir. T.C. kimlik numarası, ad ve soyadı bilgileri ile araç plakası sorgulanır.

SMS İle Araç Plaka Sorgulama

Tüm operatörler aracılığıyla araç plaka sorgulaması yapılabilmektedir. Her sorgulama işleminin 7 Türk lirası ücreti vardır. Aracın kaskolu kaskosuz gün sayısına, trafiğe çıkış bilgilerine ulaşmak için 5664’e ‘DETAY boşluk PLAKA’ yazılarak gönderilir. Değişen parça bilgisine ulaşmak için 5664’e ‘PARCA boşluk PLAKA’ yazılarak gönderilir. Aracın plaka değişiminin yapılmasının yanında bu sayede hasar bilgisine de ulaşılabilir. Poliçe ve trafik sorgulamaları SMS yoluyla yapılabilmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile Araç Plaka Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi sitesi olan sbm.gov.tr internet sitesinden araç plaka sorgulaması yapılabilir. ‘Sorgulamalar ve Online İşlemler’ bağlantısına girdikten sonra T.C. kimlik numarası ve mevzu bahis araç plakası girilerek sorgulama yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir