Ev / Elektronik / Jeneratör Ne Kadar Elektrik Üretir?

Jeneratör Ne Kadar Elektrik Üretir?

Jeneratör Ne Kadar Elektrik Üretir?

Jeneratörler

Jeneratör, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir tür sistemdir. Aslında bir nevi alternatör ve motordan oluşan makinelerdir. Dinamo adında elektromanyetik jeneratördeki bobin, belli bir ayarda hareket ettirilir. Enerji dönüşümü yapan makine iki çeşittir.

Alternatif Akım Jeneratörleri

Günümüzde en çok kullanılan ve en çok elektrik üretilen elektronik bir sistemdir. Bunlara alternatör denir.

Doğru Akım Jeneratörleri

Bu jeneratörler 1882 yılında New York’ ta kullanılmaya başlandı.

Çalışma Prensibi

İndüksiyon akımı olan bir alanda iletkenin hareketiyle oluşur. Manyetik alanda sağa döndürüldüğünde manyetik çizgilerin şekli değişir. Manyetik alan saat yönünde döndüğü vakit randıman sağlanır. Randıman, verim demektir.
Tüketilen Yakıtlar

– Benzin
– Dizel
– LPG

Jeneratörler, birçok çeşidi olan makinelerdir. Çeşit arttığından dolayı genellikle her makinenin elektrik üretim gücü bir biriden farklıdır. Elektrik birimi watt ile ifade edilir. Örneğin ortalama bir ev için jeneratör elektrik üretimini hesaplarsak bu yaklaşık olarak 80 kwatt olacaktır. Bu ampuller, buzdolabı, şarj cihazları, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, ocak, bilgisayar, televizyon, ütü gibi temel ihtiyaçların tükettiği enerjidir. Yani ortalama bir ev için ortalama 80 kwatt üretim yapan bir jeneratör iş görecektir. Tabi ki jeneratörlerin çok çeşidi olduğundan çok daha düşük enerji de üretebilirler. Düşük enerji üretene jeneratörler evde de yapılabilir. Bu jeneratörün içyapısının aslında nasılda basit olduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir