Ev / Elektronik / Mobil cihazların Bataryaları ile ilgili yanlış bilinenler

Mobil cihazların Bataryaları ile ilgili yanlış bilinenler

Mobil cihazların Bataryaları ile ilgili yanlış bilinenler

Bilindiği üzere mobil cihazlar, pratik kullanımı ve kolay taşınabilirliği nedeniyle teknolojinin yeni trendi haline gelmiş durumdadır. Taşınabilir olmaları sayesinde mobil cihaz olarak kabul gören PDA, akıllı telefon, tablet bilgisayar kullanımları gün geçtikçe artmaktadır. Tüm bu cihazların üstün sistem ve teknoloji özellikleriyle donatılmış olması, yaygın bilinen bir gerçektir. Ancak, bu üstün özellikler şarj dolumunu, batarya ömrünü kimi zaman olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz durumlara değinen yazı, batarya ve şarj dolumu ile ilgili bilinmesi gerekenleri bir araya getirmiştir.
Ürünün kendi şarj aleti yerine alternatif bir şarj aleti kullanmak, bilinenin aksine ürüne herhangi bir zarar vermeyecektir. Eğer, telefonunuzda uygun bir giriş varsa alternatif şarj aleti kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, bunların yan sanayi ürünü olmaması, dikkat edilmesi gereken bir nokta. Diğer taraftan, cihazınızı şarj etmek için şarj ömrünün tamamen bitmesini beklemenize gerek yok. Çünkü, bataryaları bittiği anda doldurmak yerine azaldığında doldurmak, bataryanın ömrünü uzatır. Bununla birlikte telefonu uzunca bir süre şarjda bırakmak, batarya ömrünün kısalmasına sebep olmaz. Unutulmamalı ki; şarj aleti, bataryayı doldurduktan sonra şarj etme işlemini zaten bırakacaktır. Bu işlem, cihaz üzerinde ek bir yük oluşturmaz. Ayrıca, şarj esnasında cihazın kullanılmaması yönündeki söylentileri de duymuşsunuzdur. Ancak, telefonunuz açık kaldığı müddetçe siz onu ister kullanın, ister kullanmayın, cihaz bataryadan faydalanır. Bu nedenle şarj olurken de cep telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, hızlı şarj göründüğü kadar etkili bir çözüm değildir ve batarya ömrünü kısaltır. Daha uzun soluklu bir kullanım için hızlı şarjdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
Sonuç itibariyle, günümüz modern cihazları büyük ölçüde Lityum-iyon batarya kullanmaktadır. Bu bataryalar sonuna kadar kullanılmadığında daha uzun ömürlü olmaktadır. Güvenilir şarj aletlerini kullanıyorsanız, bu durum bataryanızın ömrünü etkilemez. Telefonu şarj sırasında kullanıyorsanız, bu durum da aynı şekilde bataryanızın ömrünü etkilemez. Öte yandan, sıcaklığın yüksek olması pile nasıl zarar veriyorsa düşük olması da pillerin hızlı bir biçimde boşalmasıyla sonuçlanacaktır. Buna bağlı olarak pilleri oda sıcaklığında tutmakta fayda var. Telefonu bazen dinlendirmek de aynı şekilde, size fayda getirecektir. En azından kullandığınız cihazı haftada 1 kapalı tutmanın daha uzun batarya ömrü için uygun olacağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Bataryanın tüm bu noktalar dikkate alınarak kullanılması, gerek garanti süresi kapsamında, gerekse garanti süresi bitiminde, ürüne yönelik sorun yaşanma olasılığını en düşük seviyeye indirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir