Ev / Genel Kültür / Depremin Zararları Nelerdir?

Depremin Zararları Nelerdir?

Depremin Zararları Nelerdir

Deprem yerin altında yer kabuğu katmanlarının kırılması ve bu kırılma ile gerçekleşen yer değiştirmesi sebebi ile meydana gelen yer hareketlerine ve yer sarsıntılarına denir. Peki, insanın hayatını zaman zaman olumsuz derecede etkileyen depremin zararları nelerdir?
Deprem anında gerçekleşen sarsıntılar nedeni ile yer kabuğunda belli belirsiz çatlaklar oluşur Bu durum zamanla yerin çökmesine neden olabilir. Deprem nedeni ile bir anlık gerçekleşen sarsıntı barajların çökmesine neden olur. Barajların çökmesi ile su baskınları da meydana gelebilir. Depremin en büyük verdiği zarar binaların yıkılmasıdır. Binaların yıkılması ile hem can hem de büyük derecede mal kayıpları meydana gelir. Elektrik direkleri yıkılır ve bazen bu durumdan dolayı yangın afeti de meydana gelebilir. Yollar köprüler ve daha birçok şey yıkılır ve depremin olduğu yer ciddi derecede zararlar görür.

Deprem sonrasında oluşan enkazın çok olması da depremde yaralananların kurtarılmasında sorunlara neden olur. Bu da bazen binaların sağlam yapılmamasından kaynaklanabilir. Depremin verdiği en büyük zararlardan bir diğeri ise deprem anını yaşayan kişinin psikolojisidir. Depremin etkisi ile insanların bir süre psikolojileri bozulabilir; bu durumda insanlar depresyon panik atak gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir