Ev / İnternet / Çocukların İnternetten Bilgi Alması Güvenilir Midir?
Little girl and boy using laptops

Çocukların İnternetten Bilgi Alması Güvenilir Midir?

Çocukların İnternetten Bilgi Alması Güvenilir Midir

Günümüzde internet olağanüstü bir popülerlik yakalayarak, her insanın vazgeçilmez bir hücresi haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden biride insanların bilgiye kolay ulaşma konusundaki istekleridir. Peki çocukların internetten bilgi alması güvenilir midir?

Pek çok doğru bilginin yer aldığı internet ortamında, asılsız haberler, çocukların psikolojisine olumsuz etki edebilecek (cinsel içerikli) paylaşımlar, doğruyu ararken yanlışı bulmaya elverişli birçok ortam ve belki daha fazlası, insanların doğru bilgiye ulaşmasını engelleyen veya olumsuz etkileyebilen faktörlerdendir.

Sırf bu saydığımız sebeplerden dolayı bile çocukların, ebeveyn kontrolü dışında, yararlı olan interneti zararlı hale getirmemeleri için kullanmamaları gerekir. Ebeveynler bu konuda gerekli sorumluluğu üstlenmiş olmalıdır. Belirli sitelere engelleme getirerek, çocukların her bilgisayar kullanımından sonra girilen siteleri kontrol etmek bu sorumluluğun başında gelir. Ancak bunları çocuklara hissettirmeden yapmak, onların içerisindeki güven duygusunu sarsmamak konusunda çok önemlidir.

Özetle, her konuda kendilerine hissettirmeden kontrol ettiğimiz çocuklarımıza, internet kullanımı konusunda da aynı yaklaşımda bulunmalıyız. Unutulmamalıdır ki, çocuklarımızı yanlış yola girip kaybetmekten korkarken, onlara güven eksikliğimizi gösterip, hiç aşılamayacak uçurumlar yaratmayalım…

Çocuklarımızın çoğu interneti ödev araştırması için yaygın olarak kullanmaktadır. Bunu yaparken ebeveynlerin kendilerine destek olması önemlidir. Çünkü giriş bölümünde de açıkladığım gibi, internette asılsız birçok bilgi de paylaşılmaktadır. Bunu çocuklara uygun bir dille anlatıp, gerekli araştırmasını kendisi yaptıktan sonra bir ebeveynine kontrol amaçlı da olsa göstermesi teklifi yapılmalıdır ki, doğruyu ararken yanlışı bulmuş olmasın…

Şunu kesinlikle unutmamalıyız; internet ve bilgisayar çağımızın olmazsa olmazlarından. Bizler ebeveyn olarak bunları çocuklarımızın hayatlarından istesek de çıkaramayız. Yapacaklarımız onlarla inatlaşmaktan, onları bizden uzaklaştırmaktan ve kendileri için sıkıcı bir ebeveyn olmaktan öteye gitmez. Çocuk yetiştirirken, onları anladığımızı ve destek olduğumuzu göstermek en önemli unsurlardır. Bunu internet ve bilgisayar konusunda küçük kısıtlamalar getirerek ve gerekli zamanlarda onlara yardımcı olarak da yapmalıyız. İyi bir ebeveyn her şeye ‘Hayır!’ diyen değil, çocuğun gönlünü kazanarak fark ettirmeden, küçük kısıtlamalar ile ilgisini başka noktalara çekebilendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir