Ev / İnternet / İnternette dikkat etmeniz gereken dolandırıcılık yöntemleri

İnternette dikkat etmeniz gereken dolandırıcılık yöntemleri

İnternette dikkat etmeniz gereken dolandırıcılık yöntemleri

İnternetten alışveriş, online siparişler ve tek tıkla kapımıza kadar gelen ürünler. Teknolojinin önlenemez yükselişi, her sektörde olduğu gibi, alışveriş sektörünü de çok ciddi anlamda olumlu olarak etkilemektedir. Hiç yerimizden kalkmadan, evimizin sıcak ortamında kahvemizi yudumlarken, binlerce çeşit ürün, farklı markalar hatta sizin kendi kriterlerinize uygun biçimde yapacağınız arama filtreleri. Ne kadar büyük rahatlık, ne kadar pratik bir işlem olduğunun farkında mısınız?
Gülü seven dikenine katlanır ile bağdaşır mı bilmem ama, bu online hız, bu rahatlık ve gelişimin de, ister istemez bazı sorunları var. Burada bize düşen, eğer karşımızdaki kişiler kötü niyetli insanlarsa, onların durumunu anlamak, kendimizi bu durumdan zarar görmeden ya da en az zararla kurtarmaya her zaman hazır olmaktır. Kısacası buna internette dikkat etmeniz gereken dolandırıcılık yöntemleri diyebiliriz.
İnternette nasıl dolandırılabilirim derseniz; kredi kartı bilgilerimizi verdiğimiz, açık adresimizi verdiğimiz, telefon numaramızı verdiğimiz bir insana ya da kuruluşa karşı mutlaka bir güven bekleyişi içinde olacağımız aşikârdır. Bizden aldıkları bilgileri ya da, bize göndermekte taahhüt ettikleri malzeme ya da ürünleri göz boyama ya da direkt olarak yalan-dolandırıcılık şeklinde, bizlerin mağdur olmamıza sebebiyet verebilirler. Her gün onlarca kez gördüğümüz duyduğumuz telefon dolandırıcılığı ise, bu işin yeni bir dalıdır bence.
Kişisel ya da kurumsal bazda bir siteden alışveriş yaparken, site ürünün detaylı görsellerini sunar, fiyatı, teslimat şekli, teslimat süresi ve şekli gibi gereken bilgileri verir. Öncelikle bu durumda o siteden daha önce alışveriş yapmış insanların mutlaka yorumlarına bakmak gereklidir. Daha önceki işlemler sırasında neler yaşanmış, müşteriler negatif mi, yoksa pozitif mi düşünceler taşıyorlar bu satıcı hakkında, gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Minicik bir maket araba, fotoğraf uygulaması sırasında, orijinal bir araba gibi gösterilebilir, ya da bir villanın fotoğrafını çekerken, şişme bir havuz (seyyar) doldurularak, foto ya da photoshop ile Havuzlu Villa statüsünde gösterilebilir. Tabi ki internetten bir görsele dayanarak villa satın almayacağız ama, görsele güvenerek satın alabileceğimiz ürünlerde de bu tür olayların yaşanabileceğini unutmamak lazım.
Satın alma işlemleri, ödemeyi yapıp teslimatı beklemek ya da, teslimat sırasında ödeme yapılması şeklindedir. Öncelikle ödemeyi yapıp teslimatı beklemek en riskli olanı, artık siz ödemeyi yaptınız, paranız karşı tarafın hesabına transfer oldu, para transferi sırasında hiçbir yasadışı durum yok, yani aranızda bir satış sözleşmesi yoksa, karşı taraf (Bu olay gerçektir) size bir kutunun içinde salatalık da gönderebilir ve ne yazık ki, itiraz etme durumunuz yok denecek kadar azdır, ya da kaybedeceğiniz zaman, satıcıya ulaşmada yaşayacağınız zorluklar size yıldıracak ve vazgeçeceksinizdir. Bunun için önceki yorumları mutlaka çok iyi okumalı hatta satın almadan önce soru sormalısınız. Eğer sizde bir güven hissi yaratırsa o alışverişi yapmanızda bir sıkıntı yoktur. Basit bir mantık, adam zaten satışını yapıyor, müşterisi tamam kısacası para kazanıyorken, neden dolandırıcılık eğiliminde bulunsun ki?
Kapıda ödemeli sistem de, yine son zamanlarda kendi içinde internette yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşılık bir güvence sistemi geliştirmiştir. Kapıda teslim alırken, açarak kontrol etmek ve uygun bulunması durumunda satın almak gibi bir sistem geliştirdi. Eskiden kargo ya da ptt görevlisi ürünü size ulaştırdığında, sizden önce ücreti talep edip, daha sonra size ürünü teslim ediyordu. Buradaki boşluktan faydalanmak isteyen bazı kötü niyetli insanlarda söz verdikleri ürünü göndermek yerine farklı bir ürün ya da boş bir kutu gönderebiliyordu. Fakat bu sistem, özellikle belirtmediğiniz takdirde halen eskisi gibidir. Yani, kapıda kontrollü ödeme sistemi istiyorum demeniz gereklidir, aksi halde görevli kapıda sizden ücreti ister, ardından ürünü teslim eder ve siz talihiniz ile baş başa kalırsınız. Zaten satıcı o sisteme yanaşmaz ya da size bahaneler bulursa, o satıcıdan alışveriş yapmamak en iyisidir.
Bunlara ek olarak, telefonda kredi kartı bilgilerinizi vermeniz de oldukça riskli bir durumdur, çünkü karşınızdaki kurumsal bir firma değilse, konuşmalarınız kayıt altında olmayacaktır. Kayıt edilmemiş bir görüşmeyi de, ileride meydana gelebilecek bir anlaşmazlık durumunda delil namına kullanamazsınız. Karşınızdaki kişi ile anlaştığınız ücretten farklı bir miktar ücreti sizin telefonda kart bilgilerinizi vermeniz üzerine, hesabınızdan çekebilir ardından size ürünü gönderir. Siz ürünü gördüğünüz satış fiyatının belki on katına satın almış olursunuz, mahkeme ya da benzeri durumlarda da, sizi kandırmış olduğu fiyattan anlaştığınızı ileri sürerek kendini korumaya çalışacaktır bu kötü niyetli satıcı. Bu duruma düşmemek içinde, çalıştığınız bankanın sistemine cep telefonunuzu kayıt etmeniz ve kart kullanımlarınız sırasında cep telefonunuza bilgilendirilmek ve onay almak için sms gelecektir. Kartınızdan çekilmek istenen nakit miktarı, işlem tarihi saati, gibi bilgilerin banka tarafından da tescil edilmesi sizin 0 garantili bir alışveriş yapmanıza yardımcı olacak etkenlerdir.
İnternette dikkat etmeniz gereken dolandırıcılık yöntemleri ile ilgili sahip olduğum tecrübe ve bilgileri sizlere aktarmaya çalıştım. Mutlaka hepimiz internetten alışveriş yapmaya devam edeceğiz, artık olmazsa olmazlarımızdan birisi durumunda bu, önemli olan keyifli, ekonomimize sarsmadan ve istediğimiz ürüne ulaşmamıza yardımcı olacak doğru işlemleri, doğru insanlarla yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir