Ev / Kişisel Gelişim / Empati neden önemlidir?

Empati neden önemlidir?

Empati neden önemlidir

Empati neden önemlidir? Bu soruyu cevaplandırmak için öncelikle empati tam olarak nedir bir kez daha hatırlayalım. Empati bir insanın içinde bulunduğu durumu anlamak ve kavramak, daha da ötesinde bu durumu yaşıyormuş gibi hissetmektir. Öyleyse sorumuzu bir kez daha soralım: Empati neden önemlidir? Başka insanları anlamak neden bu kadar önem arz eder? Bunu öğrenmek için yapmamız gereken şey son derece basit:Arkamıza yaslanmak ve beraber düşünmek, empatisiz bir dünya nasıl olurdu?

Başkalarını anlayamadığımız bir dünyada güven olmazdı. Bir düşünsenize, karşınızda hiçbir hareketine anlam veremediğiniz bir akıl hastası var. Ona güvenebilir miydiniz? Onun yanında uyuyabilir ya da güven içinde dinlenebilir miydiniz? Hiç zannetmiyorum. Çünkü biraz önce de değindiğimiz gibi hiçbir hareketini anlayamadığımız bu adamın bize zarar vermemesi için herhangi bir sebebi yoktur. Olsa bile bu sebebi bilemeyeceğimizden hiçbir şekilde rahat görmezdik.

Tabiki bir toplum da olmazdı. Hepinizin de bildiği gibi toplumlar yasalara dayanır. Yasalarsa güçlerini yaptırımlardan alır. Yaptırımlar olmadan yasaların en ufak pratik değeri kalmazdı. Peki yaptırımlar neden bu kadar efektif şeylerdir? Çünkü yasaya uymayanlara zarar verir yaptırımlar ve de kimse hasar almak istemez. Peki ya birbirimizi anlamasaydık? Eğer ben sizi anlamasaydım bir yaptırım koyamazdım. Çünkü benim için iyi olan şeylerin hangilerinin size kötü olduğunu bilemezdim. Ve yaptırımların yokluğunda ne yasalar ne de toplumlar var olabilir.

Ayrıca empati insanlıktır. Tüm erdemlerin kaynağı empatide saklıdır. Empatisi olmayan bir insan cimri, kibirli ve ukala olur. Bu duruma psikoloji literatüründe sosyapatlık da denir. Ve sosyopatların büyük bir çoğunluğu manipülatif, yükselmek için başkasının üstüne çıkmaktan çekinmeyen dengesiz insanlardır.

Yani empati olmasa ne medeniyetimiz ne insanlığımız ne de iç huzurumuz kalırdı. Kısacası empati olmasa hala mağaralarda saklanıp ağaçlardan meyve topluyor olurduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir