Ev / Kişisel Gelişim / İnce Memed kimin eseridir?

İnce Memed kimin eseridir?

İnce Memed kimin eseridir

İlk olarak 1953-1954 yılları arasında Yaşar Kemal tarafından Cumhuriyet gazetesinde kaleme alınan eser, 1955 yılına gelindiğinde 2 cilt olarak kitap haline getirilmiştir. Yaşar Kemal’in ilk romanıdır ve yazarın başyapıtı olarak değerlendirilir. Kırkı aşkın dile çevrilen kitap, 1959 yılında Nazım Hikmet tarafından Rusça diline çevrilmiştir. İnce Memed-1 1923 -1933 tarihleri arasında geçerken, yazar bunun ardından seriyi beş kitaba tamamlayarak öyküyüde 1987 yılına kadar getirmiştir.

İnce Memed’in konusu, kahramanımızın üzerinden başlatılan gerçek bir isyan öyküsüdür. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçen romanda, köy ahalisinin cahilliğini, sefaletini ve geri kalmışlığını kullanmaya çalışan yöre ağalarına karşı dik durmayı başarıp, adalet isteyen bir insanın hikayesidir.

Kitap gerçek hayattan esinlenilmiştir ki, eserde İnce Memed adıyla anılan ana karakterimizin asıl ismi İnce Ufo’dur. İnce Ufo Kahramanmaraş kentinde yaşamaktadır. Eserde İnce Memed Toroslar’da ki Akdeniz köyündendir. Kitabın ana karakteri İnce Memed, çok küçük yaşta yetim kalan ve annesiyle beraber yaşayan genç ve akıllı bir delikanlıdır.

1984 yılına gelindiğinde Peter Ustinov adıyla tanınan ünlü İngiliz yazar ve oyuncu İnce Memed’i Memed My Hawk, Türkçe şekli ile “Şahinim Memed” ismiyle sinema filmi haline getirmiştir. Filmin senaryosunu da kendi yazan Peter Ustinov, yapıtta kitabın önemli karakterlerinden biri olan Abdi Ağa rolünü de oynamıştır. Filmin diğer bir adı da “The Lion and the Hawk” olarak bilinir. Türkçe çevirisi ise “Aslan ve Şahin” dir.

Halen günümüzde İnce Memed kimin eseridir? sorusuna ithafen Yaşar Kemal ‘in Türk edebiyatının en önemli ve önde gelen yazarlarından biri olduğu gerçeği tüm dünyada kabul edilmiştir. Kitapları toplamda 140 baskının üzerinde yayımlanmıştır. Yaşar Kemal pek çok eserinde Anadolu temasını, hem gerçek olaylara hemde efsanelere dayanarak işlemiştir. Bu başarılarının yanında Nobel Edebiyat Ödülleri’ne aday gösterilen ilk Türk yazar olmayı başarmıştır.

Yaşar Kemal’in mahlası Kemal Sadık Göğceli olup, 6 Ekim 1923 yılında, Osmaniye ilinde doğmuştur. Çok zorlu bir hayatı olan yazar, yaşadıklarını harmanlayıp eserlerinde harikulade bir biçimde anlatmış ve tüm Türk halkının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Yaşar Kemal 28 Şubat 2015 yılında İstanbul ilinde hayata gözlerini kapatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir