Ev / Teknoloji / Bilgisayarların Pil Ömrü

Bilgisayarların Pil Ömrü

Bilgisayarların Pil Ömrü

Bilim ilerledikçe insanların kullandıkları araçlar da değişmektedir. Bu araçlardan biri de her gün iş yaparken veya eğlence amaçlı kullandığımız dizüstü bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar birçok amaçlı kullanılırlar bu yüzden belirli aralıklarla bilgisayarı şarj etmek gerekebilir. Genellikle günümüzde piyasaya yeni sürülen bilgisayarlar 6 ile 8 saat arasında kabloyu fişe takmadan kullanılabilmektedir. Tabi bu süre bilgisayarı kullanma nedenine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin günlük işlerde veya internette gezinirken bu süre maksimum seviyede olabilirken oyun oynarken veya bilgisayarı yoracak ağır bir program üzerinde çalışırken bu süre çok kısalabilmektedir. Genel olarak bilgisayarların batarya ömrü de 2 yıl kadardır.

Pil Ömrünü Artırma Yöntemlerinden Bazıları

Teknoloji ilerlediği için bilgisayarlar çok daha fazla güç tüketmeye başlamıştır. Bu sebeple ilk olarak bilgisayarın güç ayarlarının değiştirerek pil ömrünü arttırabiliriz. Bir diğer problem ise batarya dolduğunda kablo çıkarılmazsa bataryanın ömrünün kısalmasıdır. Bir başka yöntem ise yazılımları güncelleme zamanı geldiğinde güncellemektir, bu işlemde pil ömrünü arttırmakta çok etkilidir ve aynı zamanda bilgisayarın verimini de arttırmaktadır. Bilgisayarlar da arka planda aynı anda birden fazla uygulama çalışabilmektedir. Bu uygulamalar kapatıldığında pil ömrü yine artabilir. Bir başka yöntem ise bilgisayarları oda sıcaklığında kullanmaya önem göstermektir, çok sıcak ortam bataryalara zarar verdiği gibi çok soğuk ortamlar da batarya için zararlı olabilmektedir.

Sonuç Olarak

Akıllı cihazların hepsinde olduğu gibi bilgisayarlarda kurallarına uygun kullanılırsa ve yazlım güncelleştirmeleri zamanında yapılırsa uzun pil ömrüne sahip olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir