Ev / Yemek Tarifi / Kışlık turşu yapımı

Kışlık turşu yapımı

Kışlık turşu yapımı

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan turşu özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerindendir. Öğle ve akşam yemeklerinde çorba, pilav, et, nohut, fasulye gibi yemeklerle tüketilir. Şimdi gelelim hangi sebzelerden kışlık turşu kurarız; Biber, yeşil domates, fasulye, havuç, lahana, kırmızı pancar, kanlı bahar, brokoli, acur, turp, hıyar, kavun, soğan ve sarımsak. Kışlık turşu son baharda kurulur, son bahar geldiğinde hanımlarda bir telaş başlar, pazara gidip taze turşuluk sebzeleri alarak itina ile turşu yapımına başlarlar.

Hangi sebze hangisiyle uyar, hangi su turşuya iyi gelir, hangi sirke uygun olur, hangi tuz turşuyu sert tutar, turşu yapımının püf noktaları nelerdir? Aroma vermek için neler kullanırız? Hangi kap daha sağlıklıdır? Hangi koşullarda saklarız?

Şimdi gelelim turşu yapımına. Turşuluk sebzeler yıkanır, doğranır, turşu işin hazırladığımız kaba doldurulur ve turşunun suyu hazırlanmaya başlanır. Tuz(işlenmemiş iri tuz), sirke, su ne dövülmüş sarımsak kaba ilave edilir ve bir güzel harmanlanır, kapağı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Sonra güneş ışığı almayacak bir yerde saklanır.

20-25 Gün sonra turşunuz dönmüş olacaktır. Hangi sebzeler hangisiyle uyum sağlar şimdide ona değinelim; sivri biber, yeşil domates, acur, kanlı bahar ve salatalık birbirlerine uyumludur. Yeşil fasulye kendisi salamura yapılır. Beyaz lahana, kırmızı lahana, kırmızı pancar, turp, havuç birbirleriyle çok uyum sağlayan sebzelerdir turşuda. Sağan ise kendisi kurulur beyaz soğan, kırmızı soğan fark etmez.

Büyük soğanlar dilim dilim doğranır küçük soğanlar bütün atılır içine turşunun. Sarımsak diğer turşularda kullanılır ama kendisi de kurulur. Kışlık turşu yapımı çok önemlidir bizim kültürümüzde, çok öncelere dayanır ve hala sofralarımızda yerini korumaktadır.

Turşu sadece ana dolu kültüründe değil diğer birçok orta doğu ve uzak doğu kültürlerinde de mevcuttur. Ankara çubuklu dada her yıl hemen hemen turşu yapımına başlamış olduğumuz eylül ayında bir festival düzenlenmektedir. Bu festival tam dört gün sürüyor ve bir çok farklı ülkelerden de katılım gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir