Ev / Yemek Tarifi / Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir?

Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir?

Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir

Sinirsiz ve az yağlı aynı zamanda oldukça lezzetli bir et olan antrkot ister ızgarada ister tavada pişirilebilir. Tavada yapmanın bazı püf noktaları vardır. Etin kasaptan itibaren dövülmesi kesilen kalınlığı gibi etkenler önemlidir. Tavada yapmak için mutlaka döküm tava kullanmanız tavsiye edilir. Peki tavada antrikot nasıl pişirilir?

Önce eti buzdolabından çıkarıp oda ısısına getirin. Et kendini biraz salsın. Etleri biraz tuz ve karabiber çeşitli baharatlar ile soslayabilirsiniz. Daha sonra döküm tavayı ocağa alıp iyice ısıtın. İçine az miktarda tereyağı veya zeytinyağı koyarak bekleyin. Etleri çok sıkıştırmadan tavaya dizin. Etleri 2-3 dakika sonra maşa ile çevirin ve diğer tarafını da aynı şekilde kızartın ki 2 taraflı et mühürlensin.

Böylece içindeki suyu salmadan antrkot pişecektir. Mühürlediğiniz etleri daha sonra biraz daha kısık ateşte pişirmeye devam edin. Fazla yanmamasına suyunu salmamasına ve kurumamasına dikkat etmelisiniz. Onun için zevkinize göre kısık ateşte mühürledikten yaklaşık 15-20 dakika sonra tavadan almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir